Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail


Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


DOBROU CHUŤ

Víno "v kozí kůži"

 

botas S měchy na víno se ve Španělsku setkáte na každém kroku. Prodávají se na tržištích, či všude tam, kde jsou k mání tradiční řemeslné výrobky. "Vyrábějí se z kozí kůže. Z jedné ušijeme tak šest sedm klasických dvoulitrových měchů a denně zpracujeme tři kozí kůže," prozradil nám Jorge Domingo, když jsme se vnutili do jedné z nejznámějších rodinných dílniček v Burgosu, která se už po tři generace zabývá výrobou těchto tradičních měchů. Postup je jednoduchý. Nejprve se vyčiněná kůže nastříhá podle vzoru, pak se namočí do horké vody a vytahuje se. Okraje se "nastehují", stáhnou a obšijí se tak, aby se zkroutily dovnitř. Pak se obě části přešijí a polotovar se obrátí. Někdy to jde ztuha, takže se mu musí trochu pomoci. Jak? Jednoduše se s ním práskne o zeď nebo o lavici, aby trochu změkl. Poté se prolije zvláštním druhem černé smůly a dá se sušit. Nakonec se připevní špunt, barevné šňůrky a hotový měch se vyhladí pemzou

Měchy na víno se používají především na venkově. Venkovan si s sebo na pole láhev vína, která by se ostatně . mohla při neopatrném zacházení rozbít, ale vždy jen víno v kozí kůži, v níž si lahodný mok při sebevětším horku uchovává svou tekplotu. A taky je to hygienické. Měch sice jde od jednoho k druhému, ale rty se ho nedotknou, protože si každý víno z určité výšky stříká přímo do úst. Chce to jen správně zaklonit hlavu, přiměřeně mačkat měch, strefit se do úst, polykat, a přitom se nezalknout. Vypadá to jednoduše, ale zdání klame. Pozve-li vás někdo na víno z věchu, mějte po ruce vždy něco na převlečení. Zvláště zkoušíte-li to poprvé. A nezapomeňte na něco drobného k zakousnutí, třeba olivy, nějakou pikantní klobásku či kousek bramborové omelety, které ve Španělsku neřeknou jinak než španělská. Můžete si ji připravit i doma.

miv

 

Bramborová omeleta neboli tortilla española

Olivový olej, 2 velké brambory nakrájené na kostičky, 2 nadrobno nakrájené středně velké cibule, 4 vejce, 1 lžičky mleté sladké papriky, mletý pepř, sůl.

Na pánvi rozehřejeme olej, přidáme brambory a cibuli a opékáme, dokud brambory nezměknou. Vejce rozšleháme s pepřem, paprikou a solí, nalijeme na brambory a promícháme. Pečeme zakryté, dokud vejce neztuhnou. Můžeme je dopéct i pod grilem nebo v troubě. Omeletu nakrájíme na porce. Můžeme je podávat teplé nebo studené.

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz