Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail


Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


DOBROU CHUŤ

Sherry
Víno, které proslavili piráti

 

"Ještě to stihneme dohrát a pak Španěly porazíme," prohlásil prý Francis Drake při koulené s lordem Howardem. A tak se stalo. V roce 1587 se dokonce odvažuje napadnout přístav Cádiz a způsobí španělské flotile velké škody. Jeho kořistí se tehdy stalo i 2 900 sudů vína "jerez". Od té doby se Angličané stali jeho častými konzumenty a posléze i největšími odběrateli. Proto je víno "jerez", nebo také "jérez", ač původem španělské, známé v zahraničí spíše pod anglickým názvem sherry. Dopřávali si ho hrdinové anglických detektivek, pil ho Sherlock Holmes, chválu na něj pěl ve svých prózách i Ernest Hemingway. Ve svých spisech mu vzdali hold už ve 4. století před Kristem i staří Řekové.

Pěstitelská oblast tohoto bezesporu nejslavnějšího španělského vína leží v trojúhelníku mezi městy Sanlúcar de Barameda, Puerto de Santa María a Jerez de la Frontera. Blízkost moře, tedy vlastně Atlantiku, enormní délka slunečního svitu, ale i hojnost srážek a zvláštní bílá půda, která odráží sluneční paprsky na hrozny zespodu, to všechno jsou klimatické podmínky, které se najdou málokde. První vinice tu prý 1000 let před Kristem založili Féničané, kteří už tehdy přidávali část starého vína do nových vín. To byl vlastně zárodek specifického postupu, který se při výrobě a zrání sherry používá a který mu dodává onu nenapodobitelnou chuť.

Víno zraje ve velkých sklepích, kde leží v dlouhých chodbách dubové sudy naskládáné na sebe ve třech až sedmi řadách. Vespod jsou sudy s nejstarším vínem, z nichž se jednou ročně třetina odebírá a doplňuje vínem z nejbližší horní části sudů. Rok, kdy tento postup začíná, se udává jako stáří vína. Nejmladší je tříleté, nejkvalitnější vína zrají deset let. Oficiální klasifikace připouští 10 různých druhů sherry. Tak např. "fino" a "manzanilla" jsou vína suchá, k nímž se obvykle servírují tapas, drobné chuťovky různého druhu, v nichž jsou Andalusané nepřekonatelní. Jsou vhodná také k mořským plodům, rybám a jemným sýrům. "Amontillado" je výborné polosuché víno k bílému masu, rybám a zralým sýrům. "Oloroso", silnější suché víno, se hodí ke zvěřině a červenému masu, "pale cream" (sladké) se podává k játrům a čerstvému ovoci, "cream" (sladké) je vhodné k dezertům

Pokud se někdy dostanete do jižní Andalusie, neváhejte a navštivte některý z místních proslulých sklepů. Informace o možnostech návštěvy jednotlivých sklepů najdete zde. Více informací o sherry najdete na www.sherry.org (ve španělštině, angličtině a francouzštině). Do České republiky dováží sherry společnost RACKE ČR s.r.o. a dostanete jej např. v pražských vinotékách Cellarius a Porcela Plus (Štěpánská ul.), Stella (Jindřišská ul.), La Casa (pasáž Černá růže; v Archívu vín v Pardubicích, In Vino v Hradci Králové a dalších.

 

miv

Sherry v kuchyni

Sherry má zároveň jedinečné použití v kuchyni. Dodává pokrmům širokou škálu vůní a chutí a zároveň zdůrazňuje chuť použitých surovin. Sherry je možné přidat na začátku přípravy pokrmu, aby se odpařil alkohol, nebo ho lze přidat až na konec. Není třeba přidávat žádné bylinky ani koření, protože sherry samo o sobě pokrm ochutí. Je ideální pro přípravu pečení, omáček a ryb.

 

Masové kuličky v sherry omáčce neboli albóndigas en salsa de jerez

500 g mletého vepřového a telecího masa, 1/2 hrnku čerstvé strouhanky, 1/2 hrnku nakrájené petrželky, 2 prolisované stroužky česneku, 3 lžičky mleté sladké papriky, sůl, 2 lžíce olivového oleje, 30 g másla, 1 nadrobno nakrájená středně velká cibule, 1 lžíce hladké mouky, 1/2 hrnku suchého sherry, 1 hrnek kuřecího vývaru, 10 malých brambor

 

V míse důkladně promícháme mleté maso, strouhanku, 1/4 hrnku petrželky, česnek, sůl a 2 lžičky papriky. Ze směsí uděláme kuličky o velikosti vlašského ořechu. Na pánvi rozehřejeme olej s máslem a kuličky opékáme při střední teplotě 3-4 minuty, až jsou hnědé. Vyjmeme je a na papírovém ubrousku zbavíme přebytečného tuku. Do pánve přidáme cibuli, zbývající papriku a mouku a 2 minuty mícháme. Postupně přiléváme sherry a vývar, dobře rozmícháme a za stálého míchání vaříme při střední teplotě, až je omáčka provařená a hustá. Kuličky a brambory vložíme do pánve, zakryjeme a 20 minut dusíme při nízké teplotě. Podáváme posypané zbývající petrželkou.

 

Meloun s překvapením neboli sandía sorpresa campuzano

1 středně velký červený meloun, 1 středně velký žlutý meloun, 1/2 kg hroznového vína, 1/2 kg zralých broskví, 1 balíček velkých rozinek, 100 g vyloupaných ořechů, 1 velká sklenice sladkého sherry, 8 lžiček cukru

 

Rozkrojíme červený meloun v jedné třetině, vykrojíme opatrně vnitřní část a prázdný meloun, včetně horní části dáme stranou. Dužinu obou melounů zbavíme jader, šťávu dáme stranou a zbytek dužiny nakrájíme na kostičky. Na kostičky nakrájíme i oloupané broskve. Můžeme přidat ještě banány a oloupaná jablka, taktéž nakrájená na kostičky nebo plátky a vše dáme do mísy. Do kastrolu slijeme šťávu z veškerého ovoce, přidáme rozinky, cukr, suché sherry a vaříme tak dlouho, až celá směs zkaramelizuje. Směs přidáme do mísy s nakrájeným ovocem, přidáme nasekané ořechy. Necháme zakryté v ledničce tři až čtyři hodiny (můžeme nechat i do druhého dne). Před podáváním přidáme podle potřeby víno a cukr. Podáváme ve vydlabaném melounu.


Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail webmaster

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz