Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail


Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Katedrála, Santiago de Compostela (Galicie)POHLEDNICE

Santiago de Compostela

Santiago de Compostela vděčí za svůj vznik a slávu vděčí svatému Jakubovi (Santiago), jehož údajný hrob byl v 9. století v jeho blízkosti objeven. Když pak papež Kalixtus II. zavedl a papež Alexandr III. papežskou bulou Regis Aeterni v roce 1179 potvrdil tzv. jubilejní neboli svatý compostelský rok, tradičně opakovaný v letech, kdy den sv. Jakuba - 25. červenec - padne na neděli, a s ním i milost odpuštění všech hříchů, stalo se toto město nejvýznamnějším poutním místem středověké Evropy. Je tomu tak i v současnosti, i když pro mnohé novodobé poutníky je Santiago de Compostela spíše kulturním zážitkem.

 

Santiago de Compostela (Galicie)Během své tisícileté historie město měnilo svůj styl. Našlo se především v baroku, ale zároveň si dokázalo uchovat to nejvzácnější, co vytvořili středověcí umělci. Katedrála sv. Jakuba je tím nejlepším příkladem. Stejně jako dávní poutníci scházející z Monte do Gozo k ní přicházíme ze severní strany. Kdysi tu bývala kašna, kde se mohli poutníci umýt a převléci se, a tzv. hadrářský kříž, kam se odkládaly a kde se pálily staré šaty. Odtud je to jen pár kroků na Praza da Quintana. Usedáme na schody, které toto půvabné náměstí dělí na dvě části, a prohlížíme si obraz, který je dílem převážně barokních architektů. Po levé straně se zvedá východní fasáda katedrály, jíž vévodí věž s hodinami. Z této strany lze dovnitř vstoupit jen o svatých rocích, kdy se otevírá Svatá brána neboli Brána odpuštění. Je z roku 1611 a zdobí ji mimo jiné sochy 24 starců, které byly součástí původního románského chóru. S dekorativností katedrály kontrastuje protější prostá fasáda kláštera sv. Paia de Antealtares končící u Domu kanovníků v dolní části, v jehož podloubí se skrývají nejrůznější obchůdky se suvenýry.

Románský portál  z Praza das PrateríasObchůdky s nabídkou tradičních šperků z místního černého polodrahokamu (gagát) i jiných rukodělných výrobků jsou dokonce zabudovány přímo ve vnější zdi katedrálního ambitu, která lemuje z jedné strany půvabné náměstíčko Praza das Praterías. Zdobí ho barokní fontána a zvláště pak nádherný románský portál, který vyžaduje poněkud delší zastavení. Mnozí návštěvníci Santiaga vcházejí dovnitř právě tudy. My však odoláváme pokušení. Chceme vstoupit do apoštolského chrámu hlavním vchodem z náměstí Obradoiro. Název Obradoiro znamená doslova zlaté dílo a takovým toto náměstí je. Jako by sám apoštol sv. Jakub dbal na to, aby jemu zasvěcený chrám, který se svou majestátní barokní fasádou a dvěma vysokými věžemi celému náměstí vévodí, měl důstojné sousedy. Hostal katolických králů po jeho pravé straně, který založili Isabela Kastilská a Ferdinand II. Aragonský jako útulek pro poutníky, se změnil v luxusní hotel. Jeho platereskní portál patří k nejkrásnějším dílům, které se ve městě z období rané renesance zachovaly. Protější Kolej sv. Jeronýma ze 17. století, v níž dnes sídlí rektorát santiagské univerzity, má portál románský, který byl zachráněn při demolici někdejšího špitálu. Klasicistní Rajoyův palác pak nejdelší stranu rozlehlého náměstí uzavírá.

Svatá brána katedrály, Santiago de CompostelaKonečně vstupujeme do katedrály. Byla postavena v 11.-13. století poté, co původní malou trojlodní baziliku z konce 9. století zničili Maurové. Katedrála byla v průběhu staletí přestavována a přistavována a na její konečné podobě se podepsali především mistři baroka. Ke svému obrazu změnili mnohé, ale stejně jako mnozí před nimi i po nich, i oni asi zůstali v úžasu stát před dílem mistra Matea. Jeho Portál slávy z roku 1188, označovaný za vrchol evropského sochařství 12. století, je vlastně v kameni zobrazená stručná historie křesťanské teologie. Svatý Jakub je zde zobrazen hned dvakrát. Tradičně společně s ostatními apoštoly a pak osamoceně na prostředním sloupu znázorňujícím strom Jišajův, jako by sám a první chtěl přivítat své hosty. V jeho dolní části je vidět otisk prstů miliónů poutníků, kteří mu tak už osm století vzdávají dík za jeho pozvání. Z vnitřní strany tohoto sloupu, až úplně dole, si nelze nevšimnout klečící postavy se skloněnou hlavou. Je to prý sám mistr Mateo. Mnozí návštěvnící poklekávají a dotýkají se čelem jeho hlavy, snad aby do té své dostali něco z moudrosti velkého umělce. Tento dávný studentský zvyk se tu dodržuje dodnes a hlavně ve zkouškovém období musí mistra Matea z toho otloukání dost bolet hlava.

Kostel sv. Marie SalomePůvab Santiaga de Compostela však netkví jen v těchto okázalých památkách. Objevíte tam další stavby více či méně monumentální, jako např. barokní klášter a kostel sv. Martina Pinaria, patřící po katedrále k nejvýznamnějším církevním stavbám ve městě, barokní kostel a klášter sv. Dominika, v němž je dnes umístěno docela zajímavé galicijské národopisné muzeum, či raně renesanční Fonsecova kolej s hezkým portálem a i nádvořím, kterou dal postavit třetí z významného rodu Fonseců, arcibiskup Alonso Fonseca III. a kterou v současné době využívá santiagská univerzita. Úzké a křivolaké uličky středověkého města jsou plné pestrých krámků, půvabných zákoutí i sympatických hospůdek. Tak např. v uličce Rua Nova se starými loubenými domy vás určitě zaujme kostel sv. Marie Salome s románským portálem, zasvěcený jako jediný ve Španělsku matce sv. Jakuba, na rohu uličky Rua do Vilar a náměstí Praza do Toural překvapí svou rozlehlostí palác rodu Bendañů, ulice s příznačným názvem Rua das Casas Reais čili ul. Královských domů, je zase lemována domy nejrůznějších architektonických slohů. Také si prohlížíme výlohy restaurací v uličce Franco a snažíte se zapamatovat si názvy všech těch dobrůtek z moře, které prý jsou v Galicii z celého Španělska nejlepší, ale kterých je tolik, že je za chvíli zapomenete a musíte se je učit znovu. Vstoupíte do jedné z nich, ochutnáváte místní specialitu "pulpo a feira"a "albariño". Obě galicijské lahůdky - chobotnice po trhovecku i bílé víno chutnají znamenitě.

 

Text a foto: Miluše Válková

Zpět


Důležité adresy a telefony

Turistické informace (Oficina de Turismo) Rua del Villar 43 Tel.: 981 58 40 81, 900 300 611
Letiště Lavacolla 12 km od Santiaga Tel.: 981 981 59 74 00
Vlakové nádraží (Estación RENFE) Calle del Hórreo Tel.: 981 52 02 02
Autobusové nádraží (Estación de Autobuses) San Cayetano Tel.: 981 58 77 00
Policie (Comisaría de Policía) Calle Rodrigo del Padrón Tel.: 981 58 11 10, 091
Pohotovost (Emergencias) San Marcos Tel.: 900 44 42 22, 900 54 14 00
Sanitky (Cruz Roja) Avenida de Lugo Tel.: 981 58 69 69

Kde složit hlavu

Ubytovna pro poutníky: Seminario Menor Ul. Quiroga Palacios Cena za noc: cca 3 EUR (maximálně 2 noci)
Penzióny Dvoulůžkový pokoj v nejlevnějších penzionech stojí cca 18 EUR - 25 EUR/noc

Co ochutnat

Chobotnice po trhovecku (pulpo a feira), smažené papričky z Padrónu (pimientos de Padrón). Ze sladkostí mandlový řez "tarta de Santiago", z vín Albariño, Ribeiro nebo Monterey. Za menu v levnějších restauracích v historické části města zaplatíte cca 6 - 10 EUR.
Nejvýznamnější slavnosti

Den sv. Jakuba (25, července)

Muzea
Katedrální muzeum (Museo y Tesoro de la Catedral)
Muzeum galicijského lidu (Museo do Pobo Galego) San Domingo de Bonaval
Muzeum poutí (Museo de las Peregrinaciones) San Miguel dos Agros
Muzeum sakrálního umění (Museo de Arte Sacro) Klášter San Paio de Antealtares Praza da Quintana
Galicijské centrum moderního umění (Centro Gallego de Arte Contemporáneo Ramón María del Valle Inclán

Zpět

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz