Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Slavnosti šafránové růže

 

Když se říjen chýlí ke svému konci, hnědavá pole kolem městečka Consuegra se zbarví do fialova. Květy šafránové růže, jak říkají místní šafránu setému, na několik dní přehluší bílou barvu větrných mlýnů, které jsou pro kraj La Mancha tak typické a které tu hrají v jiném ročním období bezpochybně hlavní roli. Začínají slavnosti šafránové růže, které se tradičně už od roku 1963 konají o posledním říjnovém víkendu.

 

Jsou to jedny z mála slavností ve Španělsku, možná, že jsou i jediné, při nichž nejde jen o zábavu, ale o práci. Když nastane čas, všichni, kteří mají ruce a nohy, vyrážejí ještě před rozbřeskem s koši na pole, aby vyčkali, až první sluneční paprsky květy rozevřou, a pak jeden po druhém ručně trhají. Ještě než květy uvadnou, celé rodiny pozdě do noci vytrhávají z květů tři vzácné tyčinky, které se pak nad doutnajícím dřevem upraží na šafrán.
La Mancha je největší pěstitelskou oblastí této rostliny na světě. Je zároveň kořením nejdražším. Kilogram stojí skoro 36 000 korun, je na něj zapotřebí téměř 200 000 květů. Dodnes se počítá podle staré kastilské libry (460 gramů), přičemž na libru šafránu je zapotřebí pole o velikosti cca 537 m2.
Mezi celou řadou kulturních a společenských akcí, které se během tří dnů konají, je nejočekávanější mletí obilí dovezeného z nejrůznějších koutů světa v nejstarším zdejším mlýně "Bolero" ze 16. století, gastronomické soutěže a ochutnávky a především soutěž o nejlepšího "vytrhávače tyčinek", do níž vstupují i mnozí turisté, kteří zpočátku jen přihlížejí. Odměnou pro každého vytrhávače je třetina už upražených tyčinek, které on sám z květů získal.

 

miv

Foto: archív radnice v Consuegře

 

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz