Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail


Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Rioja (La Rioja)

Rozloha 5 045 km²

Počet obyvatel 319 002

Hlavní město Logroño (153 402 obyv.)

Provincie

Logroño

Autonomní statut 9. červen 1982

 

Rioja se rozkládá v západní části údolí řeky Ebra. Své jméno ale dostala podle řeky Oja (río Oja), která jejím územím také protéká. Tvoří ji dvě rozdílné oblasti - hornatá Rioja Alta, v níž se projevuje vliv atlantských níží a kde se teploty v zimě pohybují kolem 4 °C a v létě dosahují maximálně 22 °C, a rovinatá Rioja Baja, která je pod vlivem Středozemí, i když zimy jsou tu velmi chladné a teploty klesají pod 0 °C.

Rioja je křižovatkou cest a kultur. V dávných dobách sem přišli ze západu Keltové, ze Středomoří si našli cestu Iberové. Byla obsazena Římany, usídlili se tu Vizigóti a své panství se snažili udržet i muslimové. V roce 844 se u Clavija měla odehrát legendární bitva, v níž se údajně objevil svatý Jakub na koni, který křesťanským vojskům poprvé pomohl Maury porazit. Po celý středověk bylo toto území bodem svárů mezi královstvím navarrským, kastilským a aragonským. V 15. století byla tato oblast definitivně připojena ke Kastilii. V téže době nabývala na významu Cesta svatého Jakuba, která se výrazně podepsala na rozvoji tohoto území. Vyslovíte-li dnes na Pyrenejském poloostrově název tohoto nejmenšího regionu, každého napadne víno, především červené. Nejstarší dokumenty, které potvrzují existenci vinařství v této oblasti, pocházejí z 11. a 12. století. S intenzívní produkcí vína se tu začalo koncem 19. století.

Nenechte si ujít

Logroño (katedrála Santa María la Redonda, ulička Rúa Vieja, kostel Santa María del Palacio, hospůdky); Haro (centrum vinařské oblasti, paláce, muzeum vína); Calahorra (pozůstatky římských hradeb, katedrála); Santo Domingo de la Calzada (městečko, které založil svatý Dominik na poutní Cestě svatého Jakuba, katedrála, klášter San Francisco, kamenné domy); San Millán de la Cogolla s horním (suso) a dolním (yuso) klášterem, v nichž byly položeny základy kastilské španělštiny); Nájera (klášter Santa María la Real)...

 

Články na spanelsko.info

Střípky z cesty svatého Jakuba

Putování podle Kalixtinského kodexu

Tanec na chůdách

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz