Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


DOBROU CHUŤ

Pochoutka zvaná calçots

 

Podle pokynů svých katalánských přátel jsem smočila calçot ve speciálně připravené pikantní omáčce salbitxada, zaklonila hlavu, otevřela ústa a pomalu tuhle mladou, křehoučkou jarní cibulku opečenou na ohni spouštěla do úst… a pak se už nestačila divit, jaká dobrota se vyklubala z oněch původně nevzhledných zuhelnatělých calçots, které jsme měli před sebou zabalené v novinovém papíře. Takhle se totiž uchovají teplé a křehké. V restauracích podávají na nahřáté prejzové střešní tašce.

 

Zimní gastronomický rituál

Katalánští venkované jsou velmi vynalézaví při vymýšlení nejrůznějších pokrmů, které mohou obohatit jejich kuchyni. Mnohé recepty se ujaly, i když jejich tvůrci upadli už dávno v zapomnění. Jméno Xata de Benaigese z městečka Valls ve střední Katalánii však znají všichni. Právě toho zhruba před sto lety napadlo, že vyzkouší, jak budou chutnat jarní cibulky opečené na ohni. Jak si usmyslel, tak udělal. Pak zuhelnatělou vrstvu sloupl a delikatesa byla na světě. Calçots, jako ostatně každá lahůdka, se po celé oblasti rychle rozšířila a dnes už u mnoha katalánských usedlosti uvidíte tzv. humaredas čili místo určené k opékání cibulek. Děje se tak většinou od poloviny ledna do poloviny dubna, to se kolem ohně shromážďují celé rodiny a přátelé, aby si společně zúčastnili tradičního rituálu pojídání opékaných cibulek. Obvykle se počítá s 25-30 calçots na osobu. Nesmí chybět tradiční omáčka. Každá rodina má svůj vlastní recept, který přechází z generace na generaci.


Cibule musí slyšet zvony

"Pěstování calçots má svá neměnná pravidla," vysvětluje Josep. "Používá se sladká bílá cibule, jejíž semínka se vysazují v lednu, někdy v červenci se cibule sklidí a po několika týdnech odpočinku se vysadí znovu, ale tak, že se nechá horní část nepřikrytá. Říká se, že cibule musí slyšet zvony. Někteří pěstitelé navíc horní část cibule odkrojí, to aby výhonky měly dost místa. Vždycky když trochu povyrostou,  nahrne se kolem nich zemina - se calçan čili obují se, proto dostaly název calçots - výhonky tak vyženou do výšky a zůstanou bílé a křehké." V této oblasti se ročně vypěstuje asi dvacet milionů lahůdkových calçots, což představuje asi jednu třetinu příjmů zdejších zemědělců.  Neobejdou se bez nich místní restaurace, které připravují speciální menu. Do střední Katalánie (provincie Tarragona) totiž směřují v zimních měsících tisíce turistů, aby mohli tuto místní delikatesu ochutnat.

Calçotada ve Valls

V první čtvrtině  20. století calçots byly součástí svátečních obědů katalánských rodin. Svou oblibu si však získaly v polovině  20. století díky humoristicko-umělecko-gastronomickému spolku "Penya Artística de l´Olla" a jejich pověstným calçotadas ve Valls, na něž byly zvány osobnosti barcelonského uměleckého a kulturního života. Dostaly se tak do povědomí lidí nejen v Katalánii. První oficiální Calçotada se konala ve Valls roku 1982 u příležitosti 1. kongresu katalánské kuchyně. Nyní se pořádá každoročně vždy první lednovou neděli. Kromě jiného se koná i soutěž o největšího jedlíka této pochoutky. Loňský vítěz spořádal za 45 minut celkem 309 calçots.

Tex: Miluše Válková
Foto: www.altcamp.infowww.cambravalls.com


Salbitxada, omáčka nejen ke calçots

100 g pražených mandlí, 30 g pražených lískových ořechů, 1 osmažený a 1 neosmažený česnek,  4 nebo 5 spařených a sloupnutých vyzrálých rajčat, olivový olej, 1 krajíček otoustované veky namočené ve vinném octě, 2 chili papričky, sůl, pepř.

Do třecí misky (nebo mixéru) vložíme nahrubo nasekaný česnek, přidáme nahrubo nasekané mandle a lískové ořechy, na kostičky nakrájená rajčata. Velmi pomalu za stálého tření nebo šlehání přidáváme olej, až vznikne hustá pasta. Nakonec vmícháme veku, nahrubo nasekané papričky, osolíme a opepříme. Stále šleháme (třeme), dokud nezískáme homogenní omáčku. Je-li příliš hustá, můžeme přidat trochu olivového oleje.

 


Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt