Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail


Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


DOBROU CHUŤ

Občerstvení po madridsku

 

Toulky Madridem dokážou člověka pořádně vyčerpat. Ještě že tu o občerstvení není nouze. Máte-li chuť na tapas (drobné chuťovky) s vínem nebo pivem, vydejte se do míst kolem náměstí Santa Ana. "La Casa del Abuelo" ul. Victoria 12) servíruje ke grilovaným krevetám vlastní červené víno. V "Las Bravas" (Alvárez Gato 2) jsou údajně nejlepší "patatas bravas", pečené brambory s ostrou omáčkou. V "Casa Alberto" (Huertas 18) stojí za to ochutnat albóndigas, masové kuličky s čepovaným vermutem. V "Los Gabrieles" (Echegaray 17) mají na jídelním lístku vynikající šunku z Extremadury. V "La Venencia" (Echegaray 7) podávají k suchému sherry znamenité olivy, v "La Trucha" lze ochutnat pescaítos, malé grilované rybičky. Určitě byste měli ochutnat dvě proslulé speciality - dršťky po madridsku a madridský kotlík. Můžete si je připravit i doma.

 

Recepty

 

Callos a la madrileña neboli dršťky po madridsku

1/2 kg hovězích drštěk, 1/2 kg telecí hlavy, 1/2 kg telecích nožiček, kousek uzeného, 1 pikantní klobáska (čabajka), 1 jelítko, 10 dkg šunky, 1 zelená paprika, česnek, 2 cibule, bobkový list, 1 feferonka, sůl, pepř, mletá paprika, olej, ocet

 

Dršťky a na kousky nakrájenou hlavu a nožičky alespoň na hodinu namočíme do osolené vody, do níž přidáme také ocet. Pak je dobře očistíme, dáme do hrnce s dostatečným množstvím studené vody a dáme vařit. Když voda začne vřít, procedíme všechny suroviny, přidáme opět studenou vodu a vaříme. Přidáme uzené, celý česnek, cibuli, papriku, sůl a vaříme, dokud dršťky nezměknou. Na pánvi dozlatova osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli a dva stroužky česneku. Přidáme na kostičky nakrájenou šunku, klobásku nakrájenou na kolečka a lžičku mleté papriky (pozor ať se paprika nepřipálí). Do nádoby (nejlépe kameninové) dáme dršťky, přidáme rozmačkanou papriku, jelítko nakrájené na kolečka a připravenou osmaženou směs. Přidáme feferonku a zalijeme vývarem z drštěk. Vaříme dalších 30 minut, dokud omáčka nezhoustne. Osolíme, pokud je to nutné, a občas zamícháme. Servírujeme horké v téže nádobě. Schováme-li dršťky do dalšího dne, budou ještě chutnější. Také je možné jednotlivé porce zmrazit.

 

Cocido madrileño neboli madridský kotlík

1/4 kg cizrny, 4 brambory, 1 řapík celeru, mrkev, česnek, 3/4 kg zelí, 1/2 kg telecí kýty, 1/4 slepice, kousek šunky (špička), pikantní klobáska, jelítko, kousek slané slaniny, morková kost, nudle.

 

Do hrnce s dostatečným množství studené vody dáme telecí kýtu, slaninu, kousek šunky a slepici. Když začne voda vřít, přidáme cizrnu (můžeme použít hrách), kterou jsme na noc namočili do vody. Tři hodiny vaříme na mírném ohni a odstraňujeme tvořící se pěnu. Po hodině přidáme morkovou kost, za další dvě hodiny brambory, mrkev, celer, osolíme a dovaříme. V dalším hrnci uvaříme nakrouhané zelí společně s klobáskou. Jakmile je zelí uvařené, osmažíme ho v troše oleje s nadrobno nasekaným česnekem a lžičkou mleté papriky. Vývar přelijeme do další nádoby. Jakmile začne vřít, přidáme nudle a dovaříme. Servírujeme nejdříve polévku, jako druhý chod cizrnu, brambory a další zeleninu a nakonec masité pokrmy.

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz