Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


POHLEDNICE

Palma de Mallorca

 

Říká se, že jediným opravdovým městem na Mallorce je Palma de Mallorca se všemi klady i zápory kosmopolitní metropole. Zvídavý turista se většinou setká jen s jejími příjemnými stránkami. Mallorčané jsou k turistům vstřícní a samotná Palma má co nabídnout.

 

Katedrála jako pevnost

Už příjezd podél pobřeží je impozantní. Z jedné strany se roztahuje přístav, z druhé strany se majestátně tyčí La Seu - katedrála. Začala se budovat roku 1230 na místě původní mešity a stavba trvala téměř pět staletí. Její vnější podobu ovlivnily neustále hrozící útoky pirátů, takže gotický chrám se svým mohutným opěrným systémem vypadá od moře spíše jako pevnost. Interiér se naopak tváří křehce. Žebrovou klenbu podpírají jen štíhlé sloupy, kaple po stranách skrývají většinou barokní oltáře, nad prostým oltářním stolem se v prostoru "vznáší" fantasmagorický baldachýn s Kristem na kříži a svítilnami kolem dokola, dílo Antoni Gaudího, který se na rekonstrukci katedrály podílel. Zvlášť působivý je chrám po ránu, kdy sluneční paprsky pronikající vitrážemi oken a rozet vytvářejí v pološeru nádherně barevné obrazce.


Bloumání uličkami

Palma však nemá jen svou katedrálu. Je tu ještě Almudaina, původně maurská pevnost, kterou Jakub II. Aragonský přebudoval na honosný palác, v němž strávil posledních dvanáct let svého života, středověká burza La Lonja, přístav, arabské lázně a vlastně celé staré město, v jehož křivolakých uličkách se krásně bloumá. Objevíte tu půvabná náměstíčka, kostely, starobylé šlechtické paláce, výstavní secesní domy, úžasnou tržnici, květinový trh... Sedněte si na chvilku na zahrádku některé z mnoha sympatických kavárniček. Objednejte si víno z oblasti Binissalem a k němu třeba olivy. Chtějte olives trencades čili ty naprasklé, a to úmyslně, aby lépe vstřebaly všechny chutě speciálního solného nálevu ochuceného fenyklem, citrónovou kůrou a bobkovým listem.

 


Na návštěvě u Joana Miróa

Možná stihnete zajet i na okraj města na hrad Bellver. Pamatuje 14. století, má kruhový půdorys spojený s odděleně stojící věží, která měla sloužit jako poslední útočiště před případnými nepřáteli. Máte-li rádi moderní malířství, neměli byste opomenout návštěvu muzea světoznámého katalánského malíře Joana Miró. Když se roku 1956 na ostrově, odkud pocházela jeho žena, usadil, splnil si svůj sen - vybudovat muzeum, které by nesloužilo pouze k prezentaci jeho vlastních děl, ale bylo také místem pro setkávání umělců, kteří by ve zdejších ateliérech zde v ateliérech i na zahradě měli dostatek prostoru ke své tvorbě. Usedlost Son Boter z 18. století, která tehdy byla zrovna na prodej, jeho záměru dokonale vyhovovala. Stala se základem budoucí nadace (Fundació Pilar i Joan Miró). Její součástí je i umělcův ateliér a návštěvnické centrum v budově, kterou k tomuto účelu navrhl architekt Josep Lluis Sert.Text: Miluše Válková

Foto: autorka

 

ZpětVšeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz