Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail


Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


DOBROU CHUŤ

Pěstování rýže ve Španělsku

 

Osmý březen 1992 zůstane nadlouho v paměti nejen obyvatel Valencie. Toho dne se totiž z 5000 kilogramů rýže, spousty králíků, drůbeže, solí a šafránu, to vše smícháno s 12.000 litry vody, připravovala ve vyschlém korytě řeky Turia v obrovské kovové pánvi největší paella všech dob. Dodnes je to rekord zaznamenaný i v Guinessově knize. V podstatně menším měřítku je často možno sledovat kuchaře paelly přímo na návsích a náměstích mnoha vesnic a městeček Valencijského regionu: jeden recept je lepší než druhý.

Oryza sativa, divokou rýži, přivezl z Asie do Evropy již ve 4. století Alexandr Veliký, ale teprve Maurové ji na španělském středomořském pobřeží začali od 8. století pěstovat na velkých plochách. V mokřadech kolem řek obnovovali římská zavodňovací zařízení, stavěli kanály a čerpací kola, protože jen tam byl pro tyto žíznivé rostliny dostatek vody. Do počátku 20. století se pěstování omezovalo na deltu Ebra a valencijskou pobřežní zónu. Během občanské války se začala rýže pěstovat i v deltě Guadalquiviru, protože východní pobřeží Španělska bylo v rukou republikánů. V Andalusii činila osevní plocha již v roce 1938 asi 1 700 hektarů. V současnosti je téměř 30 000 hektarů rýžovišť nejrozsáhlejší oblastí pěstování rýže ve Španělsku. Ve významného producenta rýže se díky závlahám v údolí řeky Tajo proměnila také jinak suchá provincie Badajoz. Menší plochy oseté rýží lze nalézt rovněž v Aragonu podél řeky Ebro. Španělé jsou zapálenými vyznavači rýže: paella je však jen jedním z jejich oblíbených pokrmů. Z celkem asi 750 000 tun rýže, jež Španělsko ročně vyprodukuje, se tudíž téměř nic nevyveze.

 

Z průvodce přírodou Španělsko a Baleáry, Baset, 2001.

 

Recept

 

Paella valenciana neboli valencijská paella

1/2 kuřete (cca 850 g), petrželka, bobkový list, 3 zrnka pepře, 6 zmrazených jedlých slávek s lasturami, 6 zmrazených vyloupaných škeblí, 60 g zmrazeného humřího masa, 60 g zmrazených velkých krevet, olej, sůl, 2 stroužky česneku, 1 cibule, 1 červená paprika, 1 zmrazený malý kalamár, 1 lžíce mleté sladké papriky, 80 g hrášku, 350 g rýže, špetka šafránu, dílky citronu na ozdobu.

 

Paella valencianaPůlku kuřete (nebo zkombinovat s králičím masem) rozdělíme na kousky, oddělíme tuk, maso zalijeme litrem studené vdy, přidáme petrželku, bobkový list, sůl, pepř a vaříme je pod pokličkou půl hodiny. Odděleně podusíme v troše osolené vody jedlé slávky, krevety a škeble, po pěti minutách je ocedíme, humří maso podusíme ve vodě do měkka, ocedíme a nakrájíme na kousky. Kousky kuřete opečeme po všech stranách na oleji, přidáme drobně nakrájený česnek a cibuli, papriku nakrájenou na nudličky, zmrazeného kalamára, vše osolíme a osmažíme. Přidáme mletou papriku, hrášek, rýži a za stálého míchání vše osmažíme. Přilijeme vařící procezený vývar (na 1 šálek rýže 1/2 šálku vývaru), přidáme šafrán, vše dobře promícháme a vaříme prudkým varem 5 minut. Rýži poklademe slávkami, škeblemi, humřím masem a krevetami a dusíme pod poklicí na malém ohni 10 minut. Paellu necháme stát 5 minut, pak ji podáváme s dílky citrónu.

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz