Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail


Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


DOBROU CHUŤ

Olivový olej - mýty a skutečnost

 

" ...aridní svahy vypálené jako keramika vytažená z pece a ještě horká, a hned pod nimi olivové sady, šedé a stříbřité, podobné našim vrbám, uzlovitých a zkroucených pňů, jež se podobají mandragorám, skřítkům nebo vůbec něčemu vzdáleně lidskému, a mezi olivami kamenná a vyprahlá puebla s kostýlkem jako hrad, s kostkami domů a nějakou velikou zříceninou nahoře..."

Mnozí z vás už jistě viděli olivové háje, které takto popisuje ve svém Výletu do Španěl Karel Čapek. Určitě jste už ochutnali výborné plody olivovníků ve slaném či octovém nálevu. A určitě taky víte, že olivový olej je absolutním králem kuchyně národů žijících kolem Středozemního moře. Ne všem je však známo, že právě olivovník byl právě po dlouhá staletí předmětem mýtů, legend, různých zvyků i náboženského kultu.

V Národním archeologickém muzeu v Madridu mají ve svých sbírkách řeckou nádobu z doby asi 340 let před naším letopočtem, na níž je znázorněna hádka bohyně Athény s Poseidónem o to, kdo získá právo dát jméno novému městu, dnešní metropoli Řecka. Scénu doplňuje olivovník, který z vůle Athény vyrašil ze země a právě díky němu bohyně svou při vyhrála. Olivovník a jeho zelené větvičky se tak staly i symbolem míru. Po celá staletí jej užívaly mnohé národy, chtěly-li uctít své hrdiny, vychválit udatnost mužů či vyznamenat nějaké umělecké dílo. Britské muzeum se zase chlubí jinou vzácnou amforou vyzdobenou scénami ze sklizně oliv, které po rozmačkání (což byl podle legendy nápad Ariastův) vydají olivový olej, onu neodmyslitelnou potravu středomořských národů, medicínu, která léčí všechny druhy bolestí, mast, která přináší úlevu tělům atletů, energetickou tekutinu, která dává světlo a slouží jako poslední pomazání těžce nemocným.

Léčivé vlastnosti oleje ostatně uznával již Starý zákon, který radil mimo jiné očišťování malomocných olivovým olejem. Také Hippokrates jej doporučoval na léčení vředů a Plinius dokonce vypráví o starci, který se dožil sta let, protože užíval přirozenou šťávu z oliv. Dokonce i takoví pragmatici jako Angličané vždy prodávali olivový olej v lékárnách. Podle Ovidia se pokrm, který olivovník nabízí, pohybuje mezi mýtem a skutečností, protože je stejně jako med vyhrazen bohům.

Nedaleko Říma u ústí řeky Tibery, kde býval ve starověku přístav Ostia, je mozaika, která znázorňuje překládání amfor s olejem, patrně z Hispánie, z nákladní lodi do lodi říční. V Betice, dnešní Andalusii, se v údolí Guadalquiviru pěstovaly olivovníky již před příchodem Římanů.

Říká se, že Arabové jsou šťastni jen tam, kde rostou olivovníky a rozkvět pěstování tohoto stromu po jejich vpádu do Hispánie to plně dokazuje. Kdo ví, kolik tisíců měřic olivového oleje se muselo ročně spotřebovat jen na osvětlení mešity v Córdobě, jedné z největších, jaká kdy byla v islámském světě postavena. Toho oleje, který i Arabové používali k přípravě vybraných lahůdek. A kdo ví, kolik ho bylo z Andalusie vyvezeno a vyměněno za jiné suroviny.

Celosvětové lékařské výzkumy potvrzují blahodárný vliv olivového oleje na lidské zdraví. Nemoci oběhového ústrojí jsou ve vyspělých zemích nejčastější příčinou smrti a ačkoliv je jejich původ různorodý, velká většina bývá spojována s postupným stárnutím a kornatěním cév. Tomuto procesu je možné zabránit nebo ho alespoň zpomalit. Olivový olej, bohatý na nenasycené mastné kyseliny, je jediným olejem, který pomáhá snižovat rizika srdečních onemocnění, snižovat hladinu LDL cholesterolu - je považován za "špatnou" formu cholesterolu, který snižuje průtok krve v krevním řečišti a způsobuje srdeční příhody - a naopak udržovat příznivý HDL cholesterol v organismu. Tato "dobrá" forma cholesterolu eliminuje volný cholesterol z buněk, které jej vážou a které metabolizuje. Někteří odborníci nazývají tento proces jako organické čištění. Olivový olej si nejen zachovává všechny svoje vitamíny A, E, D a draslík, ale i charakteristickou barvu, chuť i vůni. Kromě snižování rizik kardiovaskulárních a revmatických chorob má ještě spoustu dalších zdraví prospěšných účinků. Pokud však chcete využít všech výhod a hodnot olivového oleje, měli byste se vyhnout levnějším tzv. "druhákům", což jsou zbytkové oleje a jejich směsi vyráběné z již vylisované olivové drtě s pomocí chemických rozpouštědel (rafinovaný zbytkový olivový olej či olej z olivové drtě s přidáním panenského olivového oleje). Španělská produkce těchto olejů je označena termínem "orujo", italská "olio di sansa di oliva", mezinárodní značení je "pomace oil".

Světovou jedničkou ve výrobě a prodeji olivového oleje je díky úzkostlivé péči o kvalitu svých výrobků španělská značka CARBONELL, která si udržuje vedoucí postavení i na českém trhu. K vaření, pečení, smažení a fritování až do 210°C, ale i pro studenou kuchyni, doporučuje olivový olej PURE (rafinovaný), pro studenou kuchyni - do omáček, marinád, zeleninových salátů - je ještě lepší EXTRA VIRGIN (panenský) olivový olej. Klenotem značky CARBONELL je Extra panenský olivový olej Speciální výběr, který je vyroben z nejlepších odrůd španělských oliv. Vyniká výraznou vůní, příjemnou chutí po ovoci a především neopakovatelným ostřejším zakončením, což jej odlišuje od ostatních olivových olejů. Je ideální do salátů, na marinování masa, drůbeže a ryb, na zvýraznění chutí a vůně zeleninových pokrmů.

 

Miluše Válková

 

Vyzkoušejte si tyto kvalitní oleje při přípravě následujících receptů.

Recepty:

Pa amb tomaquets neboli rajčatový toust

Plátky veky, rajčata, olivový olej.

Plátky veky se mírně otoustují, do každé se vetře půlka rajčete, nechá se nasáknout olivovým olejem a osolí se. Tato pochoutka, s níž se setkáte na katalánském pobřeží, se podává k nejrůznějším klobáskám, ančovičkám, sardinkám. Toust je však vynikající i samotný se sklenkou dobrého vína.

Salsa de aceitunas neboli omáčka z oliv

2 lžíce olivového oleje, 3 oloupaná rajčata, 2 lžíce rajčatového protlaku, 1 stroužek česneku, 2 dl bílého vína, 250 g žampionů, 20 naložených vypeckovaných zelených oliv, sůl, pepř, zelená petrželka

Na rozehřátém oleji opečeme prolisovaný česnek, přidáme nakrájená rajčata, přikryjeme a na malém ohni pomalu dusíme. Občas zamícháme. Přilijeme víno, přidáme očištěné nakrájené žampiony a rajčatový protlak a asi 5 minut dusíme. Nakonec přidáme olivy a prohřejeme. Omáčka má být hustá. Na talíři ji posypeme nasekanou petrželkou. Vhodné k rybám na rožni a ke všem minutkám.

Tomates rellenos neboli plněná rajčata

150 g oliv Carbonell plněných papričkou, 8 středně velkých rajčat, 2 středně velké papriky, 2 krabičky sardinek, 1 salátové srdíčko, 4 lžíce nasekané petrželky
Marináda: 1 lžíce octa Carbonell, 3 lžíce španělského olivového oleje Carbonell, 1 jarní cibulka jemně nakrájená, 1 lžička petrželky
Seřízněte vršek každého rajčete, odstraňte jadřince, posolte a nechte 1 hodinu vykapat na ubrousku. Papriky nakrájejte na malé kousky, sardinky přeceďte a odstraňte kostičky. Olivy nasekejte na malé kousky. Na rozpáleném oleji osmažte papriky asi 15-20 min. Poté je smíchejte v misce spolu se sardinkami a olivami a zalijte vše marinádou. Každé rajče naplňte touto směsí a dejte asi na dvě hodiny vychladit do lednice. Podávejte se srdíčky salátu.

 

Další recepty na www.carbonell.cz

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz