Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


 Speciál Mar Menor

 

Seznamte se, prosím

 

Říká se mu velký rybník, malé moře, největší přírodní bazén v Evropě... Mar Menor, v překladu Menší moře, se nachází v autonomní oblasti Murcia na pobřeží Costa Cálida, asi 80 km jižně od Alicante. Tuto lagunu o rozloze 170 km² odděluje od Středozemního moře úzký pruh země, který má kuriózní, ale příznačný název: La Manga čili rukáv. Mar Menor je pro svůj vysoký obsah soli a minerálů i léčivé bahno nazýván často španělským "Mrtvým mořem".


Mar Menor byl v dávné minulosti otevřenou zátokou Středozemního moře se skalisky vulkanického původu po stranách, které zadržovaly písek a další sedimenty, jež zde zanášely mořské proudy. Tak nějak vznikl onen kuriózní písčitý pruh země, který je dlouhý asi 24 km a dosahuje šířky od 200 do 1500 m. Souvislý pruh země je přerušován přírodními kanály, jimiž do Mar Menor proudí slaná voda. Vynikající jsou klimatické podmínky. Slunce zde svítí 315 dnů v roce, průměrná teplota je kolem 18oC a i v létě, kdy teplota dosahuje kolem 30°C, zde fouká příjemný větřík. Mar Menor se svou maximálně sedmimetrovou hloubkou se velice brzy prohřeje a už od května tu bývá voda příjemně teplá. Vstup do vody je pozvolný, nehrozí tu velké nárazové vlny, a proto je zde bezpečno i pro malé děti. Mar Menor je také ideální k provozování nejrůznějších vodních sportů.

Příznivé klimatické podmínky, bohatství vod i krása okolní krajiny odjakživa přitahovaly nejrůznější civilizace. Archeologické nálezy dokládají přítomnost Iberů, Féničanů, Řeků, Kartáginců i Římanů. Byli to však především Arabové, kteří si u Mar Menor začali stavět svá letní sídla, jak o tom ostatně svědčí i název městečka Los Alcazares (z Al-Ksar, což v překladu znamená místo k bydlení). V 17. století se museli zdejší obyvatelé bránit stále častějším nájezdům pirátů z Alžíru. V této době se začaly stavět strážní věže, z nichž se jich několik ještě zachovalo. Až do 18. století se obyvatelé živili především rybolovem a těžbou soli ze zdejších salin. V 19. století si na pobřeží Mar Menor začínají stavět své letní domy obyvatelé z vnitrozemí a oblast se pomalu mění v rekreační zónu. Opravdovým turistickým centrem se stává v 60. letech 20. století, kdy se zvláště na La Manga začínají stavět nové výškové hotely, apartmánové komplexy, restaurace, obchodní centra.

 

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz