Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Speciál Mar Menor 

 

Bahno, voda a zdraví

 

Nikdo nepochybuje o tom, že už pouhý pobyt u moře je zdraví prospěšný. Pobyt u Mar Menor na sobě poznáte velmi rychle. O léčebných účincích vody a bahna z Mar Menor se vědělo od pradávna a dokonce se tvrdí, že jsou srovnatelné s Mrtvým mořem v Izraeli. Ne nadarmo je Mar Menor nazýván španělským "Mrtvým mořem".

Téměř celoroční sluneční svit a pouštní prostředí přispívají k rychlému odpařování vody. Vrstva páry nad lagunou pak chrání tělo před zhoubnými ultrafialovými paprsky. Dochází k vysoké koncentraci kyslíku a bromu ve vzduchu, který zde dýcháte. Čisté prostředí bez pylů má příznivý vliv na ty, kteří mají problémy s nejrůznějšími alergiemi. Léčí se zde onemocnění dýchacích cest, astma atd. Dospělí i děti s onemocněním kůže (hlavně lupénka a ekzémy), kloubů či po úrazech pociťují zlepšení brzy po příjezdu.

Léčebné účinky vody z Mar Menor spočívají ve zvýšené koncentraci minerálů a solí (42,2 - 46,7 %, např. kyslík (4,5 - 6,5 ml/l), vápníku, hořčíku, sodíku, jodu a fluoru. Moře je tu velice mělké a voda si zde udržuje stálou teplotu. I v nejchladnějších měsících dosahuje 18°C. Díky tomu se Mar Menor stává jedinečnou léčebnou oblastí pod širým nebem. Bylo dokázáno, že termální koupele v tomto druhu slané vody mají osmotický vliv na vnitřní tkáně lidského těla a zvyšují činnost krevního oběhu. Odstraňují jedovaté látky z kožních tkání a uvolňují svaly, což je velice dobré pro ty, kteří trpí revmatismem, artrózou, záněty, nervovými chorobami a všemi druhy nemocí spojených s pohybovým ústrojím.
Léčivé bahno z laguny je známé svými léčebnými účinky. Při rozborech bahna z Mar Menor prováděných na univerzitě v Murcii bylo zjištěno vysoké procento obsahu vápníku, hořčíku, sodíku, fluóru, chlóru a síry. Hodnota Ph je mezi 7,12 a 8,45. Bahno nanášené na kůži pomáhá pří léčbě kožních chorob, lupénky, vyrážek i akné. Má totiž schopnost rychlého vstřebávání, neutralizace kyselosti a stimulace účinků. To vše je podstatné pro hojení ran a zlomenin. Lehce nanesená vrstva bahna absorbuje všechny jedy z povrchu kůže. Všech výše zmíněných účinků bahna se využívá i k léčení revmatismu, artózy, pohybového ústrojí a alergií.
Bahno může být aplikováno pod širým nebem. Doporučuje se začínat pozvolna. Rozetřete si tenkou vrstvu bahna na postižené místo, nechte zaschnout a maximálně po hodině smyjte. Neobjeví-li se žádné sekundární účinky, můžete postupně zvyšovat tloušťku aplikované vrstvy i dobu působení. Největší a nejznámější přírodní lázně s léčivým bahnem tvořené malými jezírky se nacházejí v Lo Pagán. Po koupelích v teplém bahně můžete hned přejít do průzračné léčivé vody Mar Menor. V oblasti La Manga najdete nejlepší podmínky na 3. km, v bezprostřední blízkosti ostrůvku Isla del Ciervo.
Nechcete-li se spoléhat jen sami na sebe, můžete využít služeb některého balneologického ozdravného centra, ať již v historickém Balneario de la Encarnación nebo v hotelu Cavanna. Zde vám bahno naaplikují pomocí kartáčů po relaxační masáži. Specializované lázeňské služby vám nabídnou v Lo Pagán v centru Aguas Salinas, zařízení, které bylo postaveno v roce 1992 a je právem nazýváno "Oázou relaxace a klidu". Nachází se nedaleko přírodních bahenních lázní asi 150 m od Mar Menor. Díky dobrým výsledkům léčby je toto středisko vyhledáváno hlavně lidmi trpícími lupénkou. Celý komplex je bezbariérový a je vybaven řadou bazénů. Venkovní jsou sladkovodní a vnitřní mají slanou mořskou vodu. Nejdůležitější jsou ovšem lázeňské procedury. Zejména různé druhy zábalů z místního bahna a mořských řas napomáhají při léčbě chronického revmatismu, pohybového aparátu, alergií, kožních problémů a přispívají nemalým dílem k celkové regeneraci. Aguas Salinas nabízí víkendové i týdenní léčebné programy "Thalasso", "Speciální Thalasso", "Relaxační a antistresový program", "Kosmetický program", "Relaxační a zkrášlovací programy lehkým dolaďováním", "Proti bolestem nohou", "Program proti bolesti".

 

Zdroj: CK LIGURIA, specialista na léčebné pobyty u Mar Menor

 

Specializované lázeňské služby najdete v těchto centrech a hotelích:

Los Alcázares
Balneario La Encarnación, c/ Condesa
Lo Pagán
Centro de Salud Vital Aguas Salinas, c/ Crucero Baleares 2, www.aguassalinas.com
Centro de Talasoterapia Barceló Lodamar, c/ Río Bidasoa 1 � Urb. Las Charcas, www.barcelo.com
La Manga del Mar Menor
Hotel Cavanna, Gran Vía, salida 21
Hotel Entremares, Gran Vía, salida 6

Více informací:

www.turismurciasalud.com
www.murciaturistica.es (menu Zdraví a krása � španělsky, anglicky, francouzsky)

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz