Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail


Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


 

 

 

 

 

 

 

Seznamte se, prosím

Říká se mu velký rybník, malé moře, největší přírodní bazén v Evropě... Mar Menor, v překladu Menší moře, se nachází v autonomní oblasti Murcia na pobřeží Costa Cálida, asi 80 km jižně od Alicante. Tuto lagunu o rozloze 170 km² odděluje od Středozemního moře úzký pruh země, který má kuriózní, ale příznačný název: La Manga čili rukáv. Mar Menor je pro svůj vysoký obsah soli a minerálů i léčivé bahno nazýván často španělským "Mrtvým mořem" (více)

 

 

Pobřeží

Písečné pláže, pozvolný vstup do moře, klidná hladina, malá hloubka. Mar Menor se podobá spíše rybníku, kdyby v něm ovšem nebyla slaná voda. V bezprostřední blízkosti však najdete i moře otevřené, to pravé Středozemní, kde si můžete užít vln, kde najdete pláže písečné i oblázkové, zaplněné i liduprázdné. Dvě moře na jednom místě. (více)

 

 


Bahno, voda a zdraví

Nikdo nepochybuje o tom, že už pouhý pobyt u moře je zdraví prospěšný. Pobyt u Mar Menor čili španělského "Mrtvého moře" na sobě poznáte velmi rychle. O léčebných účincích vody a bahna z Mar Menor se vědělo od pradávna. Spočívají především ve zvýšené koncentraci minerálů a solí ve vodě, která si udržuje stálou teplotu. Téměř celoroční sluneční svit a pouštní prostředí přispívají k rychlému odpařování vody. Vrstva páry pak chrání tělo před zhoubnými ultrafialovými paprsky. Dochází k vysoké koncentraci kyslíku a bromu ve vzduchu, který zde dýcháte. Čisté prostředí bez pylů má příznivý vliv na ty, kteří mají problémy s nejrůznějšími alergiemi. (více)


Tipy na výlet

CartagenaPatříte-li k lidem, jímž se po dvou či třech dnech lenošení na pláži zmocní jakýsi neklid, nezoufejte. Mar Menor nabízí hned několik možností zajímavých výletů do okolí. Milovníci přírody najdou v bezprostřední blízkosti Mar Menor hned dvě chráněné krajinné oblasti. Regionální park Salinas de San Pedro del Pinatar překvapí svou ojedinělou vegetací, plameňáky a dalšími vzácnými druhy ptáků, písečnými dunami a plážemi s průzračnou vodou. Regionální park Calblanque s jedinečnými plážemi mezi skalami je zase jednou z posledních částí středomořského pobřeží nedotčených civilizací. Rájem pro potápěče je podmořská rezervace mezi Cabo de Palos a ostrovy Hormigas. Historické památky najdete zvláště v Cartageně... Za návštěvu stojí i hlavní město Murcia. Na cesty se můžete vydat místní dopravou, na kole a chcete-li toho zvládnout trochu více, stačí si pronajmout auto.

Pro milovníky přírody

Cartagena

Murcia


Foto: José Luis Montero Veselte se, radujte se...

... neboť slavnosti jsou tu. V Murcii, stejně jako jako v kterékoliv jiné části Španělska, jsou slavnosti součástí života. Ať přijedete v kterémkoliv měsíci, vždy se nějaké konají. I když se za nimi musíte někdy vydat, protože v tom vašem středisku se zrovna nic zajímavého nekoná. V každém případě to stojí za to, protože jen tak poznáte, jak se dokáží bavit místní obyvatelé. Zkuste na chvilku zapomenout, že jste z Česka a bavte se stejně jako oni. Brzy zjistíte, že takové slavnosti mají něco do sebe. Je jich nepřeberně, my se zde zmíníme jen o několika nejzajímavějších. O těch dalších získáte informace v informačních kancelářích jednotlivých turistických středisek. (více)


Nebojte se místní kuchyně

Foto: José Luis MonteroDíky Římanům, kteří zavedli ve své někdejší provincii zavlažovací systém kanálů, díky Arabům, kteří ho zdokonalili, a současným obyvatelům, kteří ho udržují a vylepšují, lze část Murcie pokládat za velkou ovocnou a zvláště pak zelinářskou zahradu. Zeleninu tu umějí připravit zvlášť skvěle. (více)

Recepty

Pisto de verduras neboli zeleninové pisto
Berenjenas de Murcia neboli baklažány na murcijský způsob
Pastel de berenjenas neboli lilkový koláč


Turistické informace

Murcia Turística
www.murciaturistica.es
902 10 10 70
turinfo@carm.es

Sdružení obcí Mar Menor

Mancomunidad del Mar Menor
www.marmenor.net

Konsorcium Zdravotní turistika

Consorcio del Turismo de Salud de la Región de Murcia
www.turismurciasalud.com
gerencia@turismurciasalud.com
turinfo@carm.es


Speciál Mar Menor

ve spolupráci s Cestovní kanceláří INEX připravil Iberkontakt, 2005
Text: Miluše Válková a Marie Bláhová - CK Liguria (kapitola Bahno, voda a zdraví)
Foto: Miluše Válková, archív CK Inex a Murcia Turística - José Luis Montero, Carlos Moisés García

Cestovní kanceláře


Zdraví


Vodní sporty

Balkysub
La Manga

Escuela de Vela Manga Surf
La Manga

U-Boot Dive Centre
Cabo de Palos

Planeta Azul
Cabo de Palos

Escuela de Vela Neilson
Los Urrutias

Club Náutico Mar Menor
Los Alcázares

Club Náutico Lo Pagán
Lo Pagán


Půjčovny aut

La Manga Rent a Car

Rent a New Car

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz