Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Magická pustina pod sopkou Teide

 

Teide, nejvyšší hora Kanárských ostrovů i celého Španělska, je magnetem Národního parku Las Cañadas del Teide. Abyste mohli stanout na vrcholové kótě 3718 m, potřebujete povolení k výstupu, s nímž se můžete z plošiny La Rambleta u horní stanice lanovky pokusit o zdolání závěrečných 163 metrů nadmořské výšky. Pokud se vám to povede (pro netrénovaného jedince bývá sebemenší fyzická námaha v řídkém vzduchu velkou překážkou), na vlastní nos se přesvědčíte, proč se Teide řadí do kategorie "spících" vulkánů. Sirné výpary jsou dostatečným důkazem.


O fascinující výhled nepřijdete, i když skončíte "pouze" u horní stanice lanovky. Výška 3555 metrů bohatě stačí k tomu, abyste přehlédli kalderu Las Cañadas, onu rozlehlou pustinu nějakých patnáct set metrů pod vámi. Jak tohle všechno dokázala příroda vytvořit? Pokud nejste odborníky, pravděpodobně hodíte všechny teorie za hlavu a necháte na sebe působit kouzlo krajiny připomínající ze všeho nejvíc povrch Měsíce. Je magická a neuvěřitelně barevná. 


Doly i katedrála

Už kousek za informačním centrem El Portillo na okraji národního parku se nestačíte divit. Místo šedé a černé, jak si člověk vulkanickou oblast většinou představuje, vás překvapí skaliska a kameny všech možných velikostí v nejrůznějších odstínech hnědé. Vypadají, jako by je někdo bez ladu a skladu poházel po pláni přecházející od světlounce béžové po okrovou. Zastavíte na vyhlídce Minas de San José (Svatojosefské doly). Zvláštní název, řeknete si, než zjistíte, že ještě začátkem osmdesátých let minulého století se v této části národního parku (vyhlášen roku 1954) těžila pemza.

K nejfotografovanějším místům chráněného území však patří Roques de García. Tyhle bizarní skalní útvary nelze přehlédnout. Nedovolí vám to davy výletníků, kteří se po občerstvení v kafeterii jediného zdejšího hotelu houfují u vyhlídkové terasy na opačné straně silnice a odtud pak procházkovým tempem míří k proslulé skále zvané "Boží prst" s Teide v pozadí. Vaším cílem by však měla být "katedrála", úžasný kamenný solitér o tři kilometry dále, u něhož cesta fantaskním světem bizarních skal končí. Vlastně nekončí, protože na vás ještě čeká pořádný stoupák (jediný na trase), což zvláště v odpoledním žáru nebývá nic příjemného. Kupředu vás žene snad jen vidina dobře vychlazeného piva.


Bílý záblesk v zeleni

Paisaje Lunar (Měsíční krajina), jak se toto "skalní město" těsně za jižní hranicí národního parku oficiálně nazývá, je jedním z nejpozoruhodnějších koutů Tenerife. Cesta do cíle vám bude trvat podstatně déle, než jste si původně naplánovali. Odbočka z hlavní silnice Vilaflor-Boca del Tauce k lesnímu tábořišti Madre del Agua, odkud to podle dostupných průvodců má být k cíli slabá hodinka, je totiž pro auta už nějakou dobu uzavřena, takže se musíte spolehnout jen na vlastní nohy.

Turistická trasa začíná v obci Vilaflor a na zdejší poměry je výjimečně dobře značená. Přesto se vás po třech hodinách chůze může zmocnit pocit, že jste snad museli zabloudit, značky neznačky. Když konečně zahlédnete v zeleni borovic nepatrný bílý záblesk, oddechnete si. Za chvíli už stojíte uprostřed pohádkových skal ze sopečného tufu a nestačíte žasnout nad bílými bizarně tvarovanými skalními útvary, které tu dokázala vymodelovat příroda.


Text: Miluše Válková
Foto: autorka a Vlastimil Končel

Zdroj: Právo
Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz