Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury


Zajímavé odkazy

E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Madrid a Cervantes

 

Když se editor Francisco de Robles rozhodl vydat v roce 1605 první část Cervantesova románu Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha, nemohl ještě tušit, že si příběhy dona Quijota y jeho věrného sluhy Sancha Panzy velmi brzy najdou cestu do světa a Cervantesovo dílo se stane nejprodávanějším španělským románem všech dob. První vydání knihy, které je dnes uloženo v Národní knihovně v Madridu, spatřila světlo světa v tiskárně Juana de la Cuesty, která sídlila v dnešní klidné uličce San Eugenio ústící do rušné ulice Atocha. Odtud je to jen pár kroků do Barrio de las Letras - Literární čtvrti, která Cervantes žil a je také pohřben, a kde najdete stopy mnoha dalších osobností španělské literatury.

Literární čtvrt je ohraničena ulicemi San Jerónimo a Atocha. Je známá také pod názvem Huertas podle ulice, která jí prochází a na jejíž dlažbě si můžete přečíst úryvky z děl osobností španělské literatury. Občas se ještě některý turista u nich zastaví, pravdou ale je, že dnes se sem chodí lidé především bavit. Přes den tichá čvrť se úderem desáté hodiny zcela změní a její četné bary, kavárny a restaurace se zvláště ve čtvrtek, pátek a sobotu zcela zaplní. Obvykle všichni začínají na půvabném náměstíčku Santa Ana, kde najdete hned několik proslulých podniků, např. Cervecería Alemana nebo nebo jeden z nejoblíbenějších toreadorských lokálů Vina P, vyzdobený portréty slavných zpěváků flamenca či toreadorů.

Stojí za to si ulice Huertas, León, Lope de Vega či Cervantes projít v klidu a vychutnat si je, zajít si na třeba na kafe. Ocitnete-li se tu v době oběda, zajděte si na sklenku vermutu do Casa Alberto (Huertas 18). Na tento aperitiv sem zvláště před nedělním obědem už tradičně chodí celé rodiny a přátelé, aby se pak v klidu rozešli domů a zasedli k nedělnímu stolu.

Vraťme se ale k Cervantesovi. Slavný spisovatel bydlel v ulici, která nese jeho jméno a dům, kde žil, zdobí pamětní deska. V téže ulici najdete i dům jeho slavného současníka Lope de Vegy, v němž je dnes umístěno Muzeum Lope de Vegy (út.-pá 9.30-14, so 10-12). O ulici blíže k Huertas stojí klášter r (Convento de las Trinitarias Descalzas), kde je Cervantes společně se svou ženou pohřben. Zeptáte-li se však Madriďanů na Cervantese, takřka všichni bez výjimky vás pošlou na Plaza de Espana. Uprostřed tohoto náměstí se hezky vyjímá Cervantesova socha z roku 1927 a u nohou slavného spisovatele je bronzová plastika jeho dvou nesmrtelných hrdinů dona Quijota a Sancho Panzy. Někteří vám doporučí, abyste si zajeli do 35 km vzdáleného Alcalá de Henares, kde se Cervantes narodil a v jehož půvabném historickém jádru najdete i Cervantesovo muzeum (Museo Casa Natal de Miguel de Cervantes). Na zdejší univerzitě se také každoročně uděluje prestižní literární cena Premio Cervantes.

 

miv

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz