Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Kastilie-León (Castilla y León)

Rozloha 94 224 km²

Počet obyvatel 2 494 790

Hlavní město Valladolid (311 501 obyv.)

Provincie

Ávila
Burgos
León
Palencia
Salamanca
Segovia
Soria
Valladolid
Zamora

Autonomní statut 25. únor 1983

 

Největší španělský region zabírá velkou část severozápadní části centrálního Španělska. Jeho území vyplňuje ze dvou třetin náhorní plošina, obklopena téměř ze všech stran horami. Na východě se zvedá Iberský masív, na severu Kantaberské pohoří, na jihu Centrální masív tvořený pohořími Guadarrama, Gredos a Peña de Francia a na západě tvoří přirozenou hranici s Portugalskem řeka Duero. Klima je kontinentální.

V dávných dobách sídlili v této oblasti Iberové a Keltové, dobyli ji Římané i muslimové, kteří museli ze svých pozic postupně ustoupit. V průběhu reconquisty patřilo toto území k leónskému království, posléze připadlo Navaře. Po smrti Sancha III. Navarrského zdědil někdejší kastilské hrabství jeho syn Ferdinand I., který se stal prvním kastilským králem a na čas připojil ke svému království i León. Kastilie a León se však definitivně spojily až v roce 1230 za vlády Ferdinanda II. Další léta jsou provázena neustálými vnitřními boji. Situace se uklidnila za vlády katolických králů, kteří položili základy ke sjednocení celého Španělska a historie tohoto regionu se stává součástí historie celé země.

Nenechte si ujít

Astorga (někdejší významné římské město se zachovalými hradbami a dalšími římskými památkami, katedrála, radnice, Gaudího biskupský palác, dnes muzeum cest); Avila (středověké město s nejlépe zachovalými hradbami z celého Španělska, kláštery, kostely); Burgos (gotická katedrála a další monumentální památky z tohoto období); Carrión de los Condes (románské kostely); Ciudad Rodrigo (hradby, hrad, katedrála Panny Marie); Coca (hrad); Frómista (románský kostel San Martín); León (románská Královská bazilika San Isidoro s panteonem, gotická katedrála, uličky historického centra, hospůdky); Palencia (katedrála a další kostely, klášter, paláce); Peñafiel (hrad); Salamanca (katedrála, kostely, kláštery, univerzita, koleje, paláce, studentská atmosféra); Santo Domingo de Silos (klášter s románským ambitem, gregoriánské zpěvy); Segovia (římský akvadukt, hrad, katedrála, kostely, kláštery, paláce); Valladolid (katedrála, kostel San Pablo a kolej San Gregorio, Národní muzeum sochařství); Zamora (románské kostely, katedrála); Sierra de Gredos (pohoří)...

 

Články na spanelsko.info

Las Médulas: Kde Římané dobývali zlato

Střípky z cesty svatého Jakuba

Putování podle Kalixtinského kodexu

Salamanca

V kraji Maragatů

León

Tři zastavení v Cidově kraji

Gaudího dílo mimo rodnou Katalánii

Templáři v Ponferradě

Segovia

Ávila

Cena Miese van der Rohe 2007 pro MUSAC v Leónu

 

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz