Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Katalánie (Catalunya)

Rozloha 32 113 km²

Počet obyvatel 7 518 903

Hlavní město Barcelona (1 621 125 obyv.)

Úřední jazyk Katalánština a španělština

Provincie

Girona
Lleida
Barcelona
Tarragona

Autonomní statut 25. říjen 1979

 

Katalánie zaujímá zhruba trojúhelník mezi pyrenejskou hranicí Španělska, pobřežím Středozemního moře a Aragonem. Charakterizuje ji nesmírně rozmanitá krajina. V Pyrenejích jsou vysoké hory (nejvyšší Pico d’Estats 3 115 m) s hlubokými údolími, lesy a jezery. V zimě se tu lyžuje, v létě provozuje vysokohorská turistika a cykloturistika, stále oblíbenější je tzv. kaňonování (slézání hlubokých kaňonů). I vnitrozemí vyplňují četná pohoří, která hlavně v severní části končí často až u pobřeží. Pobřeží Katalánie je dlouhé 580 km a tvoří je Costa Brava, Costa del Maresme a Costa Dorada. Na jejím území se nachází jeden národní park a četné chráněné krajinné oblasti Pobřežní část je slunečná a suchá, vnitrozemí se vyznačuje většími teplotními rozdíly. Nejvodnatější španělská řeka Ebro se vlévá do moře právě na jejím území.

Nesmírné množství kulturně-historických památek, především románských, gotických a secesních je dalším bohatstvím tohoto kraje. Křížily se tu vlivy z Evropy i Afriky. V 6. století zakládají na pobřeží obývaném Ibery své kolonie Řekové, o toto území svedli boj Kartaginci s Římany. Provincii Hispania (později Tarraconense), kterou tu zřídili vítězní Římané, ovládli na počátku středověku Vizigóti a v 8. století dobyli Mauři (muslimové). Ti však byli s podporou oddílů franckého krále Karla Velikého brzy vyhnáni a katalánská hrabství byla připojena k jeho říši. V 9. století vyhlásil nezávislost barcelonského hrabství Wilfred Vlasatý (Guifré el Pelós), jehož postupně uznali za svého vládce i další katalánská hrabata. Vznik samostatného Katalánska je spojen až se jménem jeho nástupce Borella II. V roce 1137 se sňatkem katalánského hraběte Ramóna Berenguera IV. s Petronilou, dcerou aragonského krále Ramira, spojují obě království pod názvem Aragonská koruna (Corona de Aragón). K Aragonské koruně je připojena Mallorca, valencijské království, Sicílie. V roce 1283 vznikají katalánské kortesy, jeden z nejstarších evropských parlamentů, později nazvaného Generalitat (1359). Sňatkem Ferdinanda Aragonského a Isabely Kastilské v roce 1479 byl dán základ k budoucímu jednotnému státu. Katalánie si udržuje své vlastní instituce nezávislé na králi až do roku 1714, kdy v důsledku války o dědictví španělské, v níž se Katalánci postavili na stranu rakouské větvě Habsburků proti vítězným Bourbonům, tato svá privilegia ztratila. V roce 1931 byla v rámci první španělské republiky vyhlášena Katalánská republika a v roce 1932 byla schválena autonomie pro Katalánii, která byla zrušena. po nástupu Franca do čela státu. Po jeho smrti v roce 1975 se Katalánie zapojila do demokratizačního procesu, v roce 1979 byl schválen autonomní statut.

Nenechte si ujít

Barcelona

Gotická čtvrt s katedrálou Santa Eulalia, promenáda Las Ramblas, památky katalánské secese (modernisme) Antoni Gaudího, Josepa Puige i Cadafalch a Lluise Dom#necha i Montanera, vrch Montjuic s olympijskými sportovišti, bývalé olympijské městečko Villa Olímpica, dnes luxusní obytná čtvrt, Picassovo muzeum, Tàpiesovo muzeum, Fundación Joan Miró, barcelonská opera Liceo...

Katalánské Pyreneje a podhůří

Údolí Arán; oblast Ribagorza; údolí Boi s perlami románské architektury - kostely Sant Climent a Santa María v Taüll; Národní park Aigües Tortes s jezerem Sant Mauricii; údolí Ferrera s nejvyšší katalánskou horou Pico d’Estats (3 115 m); oblast Alto Segre; údolí Cerdanya a Nuria; Ripoll (benediktinský klášter a kostel Panny Marie); Sant Joan de les Abadeses (benediktinský klášter s kostelem s cennou románskou plastikou "Sant Misteri"); sopečná obast La Garrotxa; Besalú (středověké městečko).

Costa Brava a okolí

Sant Pere de Rodes (ruiny románského kláštera v nádherné krajině s nezapomenutelným výhledem na pobřeží); Figueres + Cadaqués + Portlligat + Púbol (místa spojena s Dalím); Girona (židovská čtvrt, katedrála Panny Marie); Empúries (řecké a římské vykopávky); Ullastret (iberské hradiště); letoviska Platja d’Aro, Tossa de Mar, Lloret de Mar, Blanes (botanická zahrada); klášter Montserrat...

Costa Dorada a okolí

Tarragona (římské ruiny a katedrála); cisterciácké kláštery Santes Creus a Santa María de Poblet; vinařská oblast Penedés; Tortosa (katedrála); delta Ebra (přírodní rezervace); Salou (letovisko a zábavný tématický park Port Aventura).

 

Články na spanelsko.info

Kostel pro textilní kolonii

Architekt, který proslavil Barcelonu

Reus, město plné secese

Pochoutka zvaná calçots

Barcelonská čtvrť La Ribera: nejen Picasso

Barcelonské interiéry

Val de Boí

Val d´Aran - katalánské údolí na francouzské straně Pyrenejí

Costa Brava, pláže i památky

Barcelona

Port Lligat: místo, kde žil a tvořil Salvador Dalí

Pohlednice z Girony

Ve stínu Pyrenejí

Costa Daurada: pláže, hory, památky

Magické olivovníky

Kraj Salvadora Dalího

Zahradnický šperk v předhůří Pyrenejí

Cadí-Moixeró: Kraj, který učaroval i Picassovi

 

Zpět


Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz