Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Kantabrie (Cantabria)

Rozloha 5 321 km²

Počet obyvatel 588 656

Hlavní město Santander (178 465 obyv.)

Provincie

Cantabria

Autonomní statut 11. leden 1982

 

Kantabrie leží na pobřeží Biskajského zálivu mezi Asturií, s níž se dělí o národní park Picos de Europa, a Baskickem, na jihu sousedí s Kastilií-Leónem. Atraktivní pobřeží s nádhernými plážemi a typickými rybářskými městečky doplňuje malebná horská krajina a údolí ve vnitrozemí. Zvláštností je Peňa Labra, které se také říká Hora tří moří. Pramení tu řeka Pisuerga, která ústí do Duera vlévajícího se do Atlantiku, Híjar, který přechází v Ebro vlévající se do Středozemního moře a Nansa končící v Biskajském zálivu.

V Kantabrii zanechal paleolitický člověk zvlášť cenné svědectví. Stáří prehistorických maleb v jeskyni Altamira se odhaduje na 15 000 let a přítomnost člověka dosvědčují i další jeskynní malby. O mnoho století později se zde usadily kantaberské kmeny, které se římským vetřelcům neubránily. Po pádu římské říše a odchodu Římanů získala Kantabrie opět nezávislost, která trvala do příchodu Vizigótů kolem roku 574, kteří zde založili kantabrijské hrabství. Ve středověku sloužila tato oblast jako zázemí reconquisty. Ve východní části vznikly první enklávy pozdějšího kastilského království, západní část byla přičleněna k Asturii.

V roce 1833 po schválení územní reformy Španělska byla ustavena provincie Santander a Kantabrie poprvé v historii sjednoceného Španělska získala své administrativní centrum.

Nenechte si ujít

Santander (letovisko, Mezinárodní univerzita Menéndez Pelayo a bohatý kulturní život, nádherná pláž El Sardinero, rybářský přístav s restauracemi); Santillana del Mar (středověké šlechtické paláce, kláštery, kolegiátní kostel Panny Marie, muzeum Altamira u Santillany - dokonalá replika nedaleké jeskyně Altamira s jejími proslulými prehistorickými malbami); Puente Viesgo, Ramales, San Felices de Buelna (jeskynní malby); Castro-Urdiales (ruiny templářského hradu, opevněný kostel Santa María, středověké centrum, letovisko) ; Laredo (gotický kostel, renesanční radnice, rozlehlá pláž); Santoña (gotický kostel Santa María del Puerto, opevnění z dob Napoleona; Cervatos (románský kostel s bohatou sochařskou výzdobou); Comillas (letovisko, zámeček Capricho Antoni Gaudího); San Vicente de la Barquera (rybářské městečko, gotický opevněný kostel s románským portálem); údolí Liébana (mozarabský kostel Lebaña, klášter Santo Toribio de Liébana, proslavený komentářem z 8. stol. mnicha Beato de Liébana k Apokalypse); Potes (východisko k Picos de Europa, lanovka)...

 

Články na spanelsko.info

Jeskyně, kde žijí přízraky

Altamira - jeskyně a muzeum

Gaudího dílo mimo rodnou Katalánii

Kantabrie - kraj, jemuž vládne moře i hory

Pohlednice z Santanderu

Altamira -sixtinská kaple paleolitu

 

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz

pxDepth