Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
Autopůjčovny

Levně a spolehlivě s Rentalcars


Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Kanárské ostrovy (Canarias)

Rozloha 7 492 km2

Počet obyvatel 2 104 815

Hlavní města

Las Palmas de Gran Canaria (382 296 obyv.)
Santa Cruz de Tenerife (206 965 obyv.)

Ostrovy

Gran Canaria
Fuerteventura
Lanzarote
Tenerife
La Palma
Gomera
Hierro

Ostrůvky

Alegranza
Graciosa
Montaña Clara
Roque del Este
Lobos

Provincie

Las Palmas
Santa Cruz de Tenerife

Autonomní statut 16. srpen 1982

 

Kanárské ostrovy leží v Atlantickém oceánu, asi 1000 km od Španělska a 115 km od břehů Afriky. Ve starověku byly nazývány šťastnými ostrovy, objevují se i teorie, které hovoří o pozůstatku bájné Atlantidy... Ještě ve středověku obývali toto souostroví světlovlasí vysocí Guančové, o jejichž původu se toho ví pramálo. Snahy o dobytí souostroví začaly v polovině 14. století, celé souostroví však Španělé ovládli až v roce 1496. Ihned po připojení souostroví ke španělské koruně zde byla ustavena autonomní vláda a na každém ostrově byl navíc ustaven vlastní správní orgán. Kanárské ostrovy mají od roku 1982 autonomní statut, jsou administrativně rozděleny do dvou provincií a vlastní správu má i každý ostrov. Zvláštností jsou dvě hlavní města, zasedání vlády i parlamentu se střídavě koná v Las Palmas de Gran Canaria a v Santa Cruz de Tenerife.

Ostrovy věčného jara, jak jsou dnes nazývány pro své příznivé klima s celoroční průměrnou teplotou 18 °C, jsou dnes vyhledávány turisty z celého světa. Každý ostrov je něčím zajímavý.

Gran Canaria

se vyznačuje nesmírnou rozmanitostí krajiny. Najdete zde vedle sebe oblasti pouštní i vegetaci tropickou, strmé pobřeží i rozlehlé písčité pláže, hluboké soutěsky i úrodná údolí osázena banánovníky. Hory dosahují výšek téměř 2000 m. Turistický ruch se soustřeďuje v jižní části ostrova.

Nenechte si ujít

Las Palmas de Gran Canaria (katedrála, radnice, Biskupský palác, čtvrť Vegueta s domy s typickými dřevěnými balkóny); Arucas (gotická katedrála, výhled z kopce Arucas); Gáldar (starobylý dvůr krále Guančů).

Lanzarote

je stejně jako ostatní ostrovy vulkanického původu, ale zde je tento původ více než patrný. Sopky se tu totiž činily v době ne tak dávné. Ohromné sopečné erupce v roce 1730 trvající šest let pokryly lávou třetinu ostrova, v roce 1824 došlo k dalším erupcím, a tak se velké plochy ostrova podobají měsíční krajině.

Nenechte si ujít

Montaña de Fuego (Ohňová hora, v jejímž nitru je stále přítomen oheň); Puerto del Carmen (pláže); Arrecife (hrad San José s muzeem současného umění, El Almacén, kulturní centrum věnované význačnému rodákovi - sochaři a architektovi Césaru Manriquemu, hrad San Gabriel); Teguise (hrad, kostely, paláce).

Fuerteventura

je nejdelší a nejméně obydlený ze všech ostrovů. Charakterizují ho nádherné pláže s jemným pískem.

Nenechte si ujít

Pláže; Puerto de Rosario (správní centrum a nedaleké kostelíky).

Tenerife

je největší z Kanárských ostrovů. Prochází jím horský masív. Sopečná činnost tu ve výšce kolem 2000 m zanechala kráter Cañadas del Teide o průměru 20 km, na sever od tohoto kráteru se zvedá nejvyšší hora Pico del Teide (3 718 m). Po obou stranách horského hřebenu se rozprostírají úrodná údolí. Najdete tu pobřeží skalnaté i pláže s jemným zlatavým nebo černým pískem.

Nenechte si ujít

Santa Cruz de Tenerife (hlavní město a jeden z nejdůležitějších španělských přístavů, kostely, hrad, paláce, muzea); Puerto de la Cruz (kostel, hrad, botanická zahrada, delfinárium); Las Cañadas del Teide (národní park s lanovkou na Pico del Teide); La Orotawa (domy s typickými balkóny, kostel, botanická zahrada).

La Palma

je nejosídlenější a nejzelenější z Kanárských ostrovů. Horský masív se tu zvedá do výšky 2423 m (Roque de los Muchachos). V jeho středu je obrovský kráter a národní park La Caldera de Taburiente o průměru 9 km a hloubce až 770 m.

Nenechte si ujít

Santa Cruz de la Palma (správní centrum, hrad, muzea, kostely, zajímavé domy); Los Llanos de Ariadne (výlet na horu El Time s výhledy na okolní hory a kráter Caldera de Taburiente).

La Gomera

je hornatý ostrov se strmým skalnatým pobřežím. Nejvyšší hora Alto de Garajonay (1 487) leží na území Národního parku Garajonay.

Nenechte si ujít

San Sebastián (správní centrum ostrova), Národní park Garajonay.

Hierro

je velmi málo obydlen a je ideálním místem pro ty, kdo chtějí trávit dovolenou uprostřed přírody. Nejvyšší hora je Malpaso (1 501 m), odkud je nádherný pohled na celý ostrov a záliv El Golfo.

Nenechte si ujít

Valverde (správní centrum s kostelem-pevností a hezkým náměstím).

 

Články na spanelsko.info

Žár v obřím kotli

Rozmanité podoby kanárského ostrova Tenerife

Magická pustina pod sopkou Teide

 

Zpět

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz