Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury

E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Jeskynní obydlí v Guadixu

 

V severním podhůří Sierry Nevady, necelých 60 km od Granady, leží město, které se stále více dostává do povědomí turistů. Ani ne tak kvůli svému historickému centru s renesanční katedrálou, u jejíhož zrodu stál slavný stavitel Diego de Siloé, který je mimo jiné podepsán i pod granadskou katedrálou, ale hlavně díky bizarním jeskynním obydlím, které jsou dnes památkově chráněny.

 

GuadixJeště před pár lety si zdejší obyvatelé přivydělávali tím, že za nevelkou částku ukazovali své příbytky nahodilým turistům. „Guadix zůstal po výstavbě nové dálnice trochu stranou cestovního ruchu,”postěžoval si tehdy Antonio Cortes, který nám dělal průvodce po tomto jedinečném koutě Andalusie, kde z hnědozlatých pískovcových kopců trčí bělostné komíny a vchody do jeskynních příbytků a občas už i nějaká venkovní přístavba. Odhadnout rozlohu této kuriózní části Guadixu se nám nepovedlo a don Antonio nám to neprozradil. Jeskyně tu však prý byly už před čtyřmi tisíci lety. Obydlené jsou pravděpodobně od 16. století, kdy zde našli útočiště moriskové (označení Maurů, kteří po ukončení reconquisty zůstali ve Španělsku a byli většinou násilně pokřtěni).

GuadixByli jsme pozváni k doně Isabel. Devět malých nepravidelných pokojíků, skromných, ale účelně vybavených, je bez oken. Nesvítí se loučemi ani svíčkami, jak by člověk předpokládal. Už dávno je tu zavedena elektřina, a tak lednička, mraznička, barevná televize či automatická pračka jsou samozřejmostí. Prostorná vykachlíkovaná koupelna se zdá být neskutečná. Jedna z místností slouží jako komora a zároveň jako spíž, kde se odkládá vše, co člověk zrovna nepotřebuje. Ukládá se do ní víno, sýry, olivy a další poživatiny. Mají tu kanalizaci i vodovod. Pitnou vodu, která je ze Sierry Nevady a prý lepší než víno, berou místní obyvatelé ze studen. Mají jednu na šest příbytků. S topením si starosti nedělají, protože v zimě v létě je v jeskyních stále 18 až 20 stupňů. Děti chodí do školy v centru městečka, což je trochu z ruky, zato dospělí to do své hospůdky, kde se řeší věci důležité i méně důležité, nemají daleko, je přímo v jeskynní čtvrti. I my jsme museli ochutnat zdejší víno. Pokud si dobře vzpomínám, bylo lahodné.

Tehdy před lety žili mezi obyvateli jeskyní jediní cizinci - mladá holandská dvojice, která toužila po návratu do přírody, ale nechtěla se vzdát všech vymožeností civilizace. Dnes je zájem o bydlení v jeskyních stále větší. Svědčí o tom i cena, která se vyšplhala z někdejších 50 tisíc na více než půl milionu. A přijíždí stále více zahraničních turistů. Není se co divit. Krajina je tu atraktivní, kouzelná andaluská městečka lákají, jedno z nejkrásnějších španělských měst Granada je na dosah, Sierra Nevada na dohled. Vládne tu klid a pohoda. Napomáhá tomu i dobré víno a vstřícnost zdejších lidí. Ubytování v některé z 18 jeskyní aparthotelu „Cuevas Pedro Antonio de Alarcón”, který nabízí všechny vymoženosti moderního hotelu, je samo o sobě zážitkem. Více informací o hotelu i cenové nabídce se dozvíte po kliknutí na logo aparthotelu (anglicky a španělsky).

Aparta-hotel Cuevas Pedro Antonio de Alarcón

miv

Zpět

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz