Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Galicie (Galicia)

Rozloha 29 575 km²

Počet obyvatel 2 748 695

Hlavní město Santiago de Compostela (95 671 obyv.)

Úřední jazyk Galicijština a španělština

Provincie

A Coruña
Lugo
Ourense
Pontevedra

Autonomní statut 6. duben 1981

 

Galicie leží v severozápadní části Španělska. Na jihu hraničí s Portugalskem, západní hranici sdílí s Kastilií-Leónem, na severu je omývána Biskajským zálivem a sousedí s Asturií, na západě je omývána Atlantikem. Pobřeží je rozděleno na čtyři úseky. Jižní část atlantického pobřeží As Rías Baixas se vyznačuje zálivy (rías) zařezávajícími se hluboko do vnitrozemí, s ostrůvky, nádhernými plážemi s bílým pískem, rybářskými městečky i většími přístavy. Směrem na sever kolem mysu Fisterra se táhne skalnaté a nebezpečné Costa de la Muerte (Pobřeží smrti). Severozápadnímu atlantickému pobřeží s hlubokými zálivy a drsnými podmínkami se říká As Rías Altas, pobřeží Biskajského zálivu s rozlehlými plážemi s jemným pískem má jméno As Mariñas. Vnitrozemí je většinou hornaté. Vyplňuje ho Galicijský masív (Macizo Galaico), který se v pohoří Serra de Queixa zvedá až do výšky 1778 m (Cabeza de Manzaneda). Podnebí je tu mírné, v zimních měsících dost prší, ale bez pláštěnky či deštníku sem nejezděte ani v létě. Galicie patří k tzv. zelenému Španělsku.

První svědkové osídlení této oblasti (dolmeny, menhiry) mají přes 6 000 let. Doba bronzová tu zanechala např. tajemné kruhové obrazce, po Keltech zůstaly zbytky opevněných sídlišť "castros" a ukázky této kultury objevíte ve zdejších archeologických muzeích. Římany vystřídali Suevové a posléze Vizigóti. Středověk je poznamenán údajným objevením hrobu svatého Jakuba. Bylo založeno Santiago de Compostela, které se stalo významným poutním místem. Galicie byla tehdy součástí království asturského, posléze pak kastilsko-leónského a kastilského. Poutní cesta z Francie do Santiaga de Compostela významně ovlivnila hospodářský a kulturní rozvoj tohoto kraje.

Nenechte si ujít

Galicie má atraktivní pobřeží s hezkými plážemi, atraktivní krajinu ve vnitrozemí, malé vesničky, městečka i města, která ve velké většině nemají mnoho velkolepých historických památek, ale tento jen zdánlivý nedostatek nahrazuje duše tohoto kraje. Všude se setkáte s třemi originálními stavbami: cruceiros, což jsou kamenné kříže osazené z obou stran soškou, hórreos jsou podlouhlé stavby na kůlech, v nichž se skladovala kukuiřice, a pazos, rozlehlé panské domy s erby nad dveřmi, vlastní kaplí a ohromnou zahradou. Často tu slyšíte dudy (gaita), které Galicijci zdědili po Keltech, chobotnice (pulpo) je zase národním jídlem, které se zapíjí zdejším výborným bílým vínem.

Města

Santiago de Compostela (jedno z nejkrásnějších španělských měst s celou řadou významných památek v čele s katedrálou svatého Jakuba); A Coruña (kamenné paláce se zasklenými verandami, románské kostely); Vigo (přístav a typická rybářská čtvrť); Ourense (římský most, románská katedrála); Pontevedra (hezké staré město, archeologické muzeum s cennými ukázkami keltské kultury); Mondoñedo (biskupské sídlo, katedrála); Tui (katedrála, kostely, ulice Jeptišek - Calle de las Monjas).

Pobřeží

Nádherné pláže a skvělé koupání na pobřeží As Rías Baixas, ostrovy Cíes (přírodní rezervace s přístupem z Viga); Baiona (zachovalé městské jádro); Santa Tecla (keltské sídliště na vrchu nad nad La Guardia); Sanxenso (letovisko); Corrubedo (přírodní rezervace s písečnými dunami)); Cambados (šlechtické domy); Baroña (keltské sídliště u pláže); Muros a Noia (letoviska).; Fisterra (mys s majákem, rybářská vesnička); Muxía (kostel Virxe da Barca); Camariñas (rybářský přístav, paličkované krajky); Betanzos (kamenné domy s prosklenými verandami, středověké brány a kostely, gotické domy); Ribadeo (biskupské sídlo, šlechtické domy);

Vnitrozemí

Sierra de Os Ancares (přírodní rezervace); kraj Ribeira Sacra s kaňony řek Sil a Miño a kláštery)...

Články na spanelsko.info

Galicie

Střípky z cesty svatého Jakuba

Putování podle Kalixtinského kodexu

Santiago de Compostela

La Ribeira Sacra, kraj zrozený pro meditaci

Na škeble, srdcovky, slávky a střenky...

 

ZpětVšeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz