Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Extremadura

Rozloha 41 634 km²

Počet obyvatel 1 099 632

Hlavní město Mérida (58 164 obyv.)

Provincie

Cáceres
Badajoz

Autonomní statut 26. únor 1983

 

Extremadura znamená kraj za řekou Duero. Její jméno - kraj "extremamente duro" (extrémně tvrdý) také evokuje drsnost hraničního kraje, který byl ve středověku místem střetů křesťanských a muslimských vojsk.

Extremadura zaujímá západní část Španělska. Na západě hraničí s Portugalskem, na jihu a jihozápadě s Andalusií, na východě s Kastilii-La Manchou, na severu s Kastilii-Leónem. Tato tradičně zemědělská a dobytkářská oblast, která patří k nejchudším španělským regionům, je zároveň oblastí bohatou na nejrůznější krajinné typy. Na severu zasahují jižní výběžky Centrálního masívu pohořími Sierra de Gata a Peña de Francia, ze severovýchodu tu spadá Sierra de Gredos, do střední části zasahují Montes de Toledo a jih vyplňuje Sierra Morena. Územím protékají dvě velké řeky. Podél toku Taja a jeho velkých přehradních nádrží se rozprostírá trujillsko-cácereská náhorní plošina, údolí Guadiany tvoří úrodná nížina. Zima je na většině území mírná, s výjimkou severních horských oblastí, kde srážky bývají často sněhové, léta jsou suchá a horká; maximální teploty se tu často vyšplhají nad 30 °C.

Extremadura je osídlena od nepaměti. Ze 4. stol. př.n.l. pocházejí sošky domácích zvířat, které dokládají dávné tradice chovu dobytka na tomto území. Do historie Extremadury vepsali významnou kapitolu Římané. Tento kraj se stal součástí římské Lusitanie a Mérida jejím hlavním městem. V roce 711 obsadili toto území muslimové; vrcholným obdobím pak bylo založení království (taifa) v 11. století s hlavním městem Badajoz. V průběhu reconquisty se tento kraj stal na dlouhou dobu hraničním územím mezi muslimským a křesťanským světem a stává se součástí království leónského. 15. století je vyplněno boji mezi stoupenci Juany Beltranejy a Isabely o korunu Kastilie. 16. století je obdobím nesmírného rozkvětu, v němž hrají hlavní roli šlechtici z Galicie, Asturie, Kastilie i Leónu, kteří za své zásluhy v boji proti muslimům získávají pozemky a usazují se tu. Zlatý věk Extremadury však nastává po objevení Ameriky. Z tohoto kraje pocházejí nejvýznamnější dobyvatelé Cortés z Medellínu, Pizarro z Trujilla, Núñez de Balboa z Jerezu de los Caballeros, Pedro de Valdivia z Villanuevy de la Serena, Hernando de Soto z Bancarroty. Do kraje proudí nesmírné bohatství. Renesance a baroko jsou tu hlavními architektonickými slohy. S Extremadurou jsou spjati dva velcí malíři. Působil tu Luis de Morales, řečený El Divino (Božský), narodil se tu Francisco Zurbarán.

Nenechte si ujít

Extremadura je kraj turisty ještě neobjevený. Jsou tu nádherná města, půvabné vesničky, přírodní rezervace, zajímavé horské oblasti.

Provincie Badajoz

Mérida (největší počet zachovaných římských památek ve Španělsku - římské divadlo, amfiteátr, Národní muzeum římského umění); Jerez de los Caballeros (dolmeny, hrad, četné kostely z různých období, paláce); Zafra (s přídomkem malá Sevilla, maurský hrad, dnes luxusní hotel, náměstí, kostel Nuestra Señora de la Candelaria, kláštery Santa Clara a Santa Catalina); Villanueva de la Serena (renesanční architektura); Guadalupe (klášter Nuestra Señora de Guadalupe, jedno z nejdůležitějších poutních míst hispánskoamerického světa, vzácné sbírky)...

Provincie Cáceres

Cáceres (středověké město obehnané hradbami s kostely, kláštery, paláci); Montánchez (proslulá šunka - pata negra); Trujillo (maurský hrad, středověké paláce a kostely); Monfragüe (chráněná přírodní rezervace); Coria (římské hradby, hrad, goticko-renesanční katedrála, klášter Madre de Dios, komplex paláců vévodů z Alby); Plasencia (románsko-gotická katedrála, renesanční paláce; Las Hurdes (atraktivní horská krajina); Valle del Jerte (údolí řeky Jerte, dřevěná a kamenná lidová architektura, nejkrásnější období březen-duben, kdy všude kvetou třešně); La Vera (údolí s malebnými vesničkami, např. Villanueva de la Vera, Valverde de la Vera, Madrigal de la Vera, Jarandilla de la Vera s lidovou architekturou, klášter Yuste, kde strávil poslední léta svého života císař Karel V.); Hervás (židovská čtvrt)...

 

Články na spanelsko.info

Pohlednice z Cáceres

 

Zpět


Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz