Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury


E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály

Slovart

Informace o knize

Název

Lorca - Dalí. Marná láska

Autor

Ian Gibson

Datum vydání

listopad 2003

Cena

299,- Kč

ISBN

80-7209-509-9

Zařazení

životopis, umění

Edice

  

Novinka/Dotisk

Novinka

EAN

978807209509

vazba

pevná

Formát

150x220 mm

Rozsah

366 stran

Ilustrace

ano

Editor

Jan Heller

Překlad

Miluše Válková

Jazyk

český

 

Charakteristika/Komentář nakladatele

Kniha o hlubokém přátelství, které pojilo malíře a básníka a které se tak podstatně podepsalo na tvorbě obou umělců. Představuje s vypravěčskou lehkostí a s vědeckou precizností a laskavostí klíčové momenty tohoto přátelství a která zároveň předává čtenáři nebo čtenářce pocit smutku a zlosti kvůli tomu, že se nelze dovědět více, mnohem více o jednom ze skutečně nejvzrušivějších vztahů, jaký 20. století poznalo.

“Byla to láska erotická a tragická, protože jsem ji nemohl sdílet.” Takto definoval Dalí tři roky před smrtí své přátelství s básníkem a znovu tím zdůraznil svou domnělou heterosexuální orientaci.

 

“Naše duše jsou dvojčata. Zde je důkaz: sedm let jsme se neviděli a rozuměli jsme si, jako bychom spolu byli každý den. Geniální,geniální Salvador Dalí.”
Lorca v rozhovoru s Josepem Palauem i Fabrem

 

Sbohem, mám tě moc rád, jednoho dne se zase uvidíme a To si pak užijeme!
Dalí, v dopise Lorkovi

 

“Nemám rád, když se mi něco příliš líbí, utíkám před věcmi, které by mě mohly přivést do extáze, jako jsou třeba auta; extáze je pro inteligenci nebezpečná.”
S. D., dopis F. G. L.

 

V knize kromě jiného najdete:

Lorca-Dalí. Marná láska nabízí nový, překvapivý pohled na hluboké přátelství dvou velikánů Španělska 20. století. Přátelství, jež sám Dalí krátce před svou smrtí nazval “tragickým”(když už ne erotickým), protože nemohl jako heterosexuál - podle názoru autora tohoto díla je to však diskutabilní - opětovat fyzicky lásku, kterou v básníkovi probouzel. Kniha Iana Gibsona, jenž se dostal k novým pramenům, je mistrovskou a bystrou studií vztahu, který sice nemohl být zcela naplněn, ale byl zdrojem vzájemného objevování a čistého tvůrčího zaujetí, jež měly rozhodující vliv na dílo - a život - obou přátel. Po básníkově zavraždění byl tento vztah pro Dalího až do jeho smrti podnětem k reflexi a naléhavé nostalgii. Toto náročné a precizní dílo, které se čte jako fascinující román, potvrzuje, že Ian Gibson je jedním z nejtalentovanějších a nejduchaplnějších životopisců. Tato kniha nemůže nechat nikoho lhostejným.

 

O autorovi

Ian Gibson, absolvent filozofické fakulty a doktor honoris causa Trinity College v Dublinu, je dnes světově uznávaným historikem. V letech 1962 - 1975 působil jako profesor španělské literatury na univerzitách v Belfastu a Londýně; v roce 1975 zanechává univerzitní kariéry, aby se věnoval pouze spisovatelské činnosti. V roce 1978 se definitivně usazuje v Granadě s cílem napsat životopis Federika Garcíi Lorky. Současně intenzivně spolupracuje se španělským i zahraničním tiskem, s rozhlasovými a televizními stanicemi.

 

Objednávka: www.formulář

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz