Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


DOBROU CHUŤ

... a končí se polévkou

"Cocido maragato musíš ochutnat. Určitě si ho dej v Castrillo de los Polvazares," slyšela jsem hned od několika španělských přátel, když se dověděli o mých plánovaných toulkách krajem Maragatů. Castrillo de los Polvazares je vesnice ležící při Cestě svatého Jakuba s nádherně zrenovovanými domy kdysi bohatých povozníků. Na turisty je zvyklá. Zůstali jsme hned v první restauraci a já byla zvědavá, s čím se paní hostinská předvede. Za chvíli jsme měli plný stůl. Na prvním talíři přinesli kousky slepice, hovězí, slaninu, výbornou hovězí sušenou šunku, vepřové, klobásku a jakousi směs z chleba, vajíčka, česneku a petrželky. Jako příloha se podávala cizrna, zelí, nechyběl samozřejmě chléb a skvělé červené. Když jsme ohromnou porci všech těchto lahůdek spořádali, přinesli nám ještě mísu polévky, která se tradičně jí až na konec. Zákusek jsem musela s díky odmítnout. Když jsme se po téměř dvou hodinách nepřetržitého jídla vypotáceli z restaurace, už jsem se nedivila, proč má Castrillo de los Polvazares mezi Španěly, kteří si žádný gastronomický požitek nedají ujít, tak skvělou pověst. Cocido maragato jsem si pro srovnání dala ještě v jedné malé "zcela neturistické" maragatské vesnici. Rozdíl? Snad jen v poněkud domáčtějším prostředí. Byla jsem jediný host, a tak byl čas i na dotazy. Proč se jí polévka až na konec? No přece, aby maso nevystydlo. Nutno ovšem dodat, že kdysi se vše servírovalo v jediné kameninové nádobě. Prý s tímto obráceným pořadím začali zdejší povozníci, kteří si jídlo vozili na cesty s sebou.

miv

 

Cocido maragato neboli maragatský kotlík

30 dkg uzených vepřových nožiček, 25 dkg sušeného hovězího masa (lze vynechat), 30 dkg hovězího z kýty, 1/2 slepice s drůbky, 1 vepřové ouško, kousek vepřové hlavy, 10 dkg slaniny, 2 pikantní klobásky, 1/2 kg brambor, 1/2 hlávky zelí, 1 mrkev, 1/2 kg cizrny. Nádivka: 3 vejce, strouhanka, 3 stroužky česneku, 5 dkg šunky.

 

Přes noc namočíme cizrnu, osolíme, přidáme sušené hovězí a vepřové nožičky, pokud jsou slané. Do velkého hrnce dáme tři litry vody, přidáme klobásky, hovězí, sušené hovězí, vepřové nožičky, vepřové ouško, hlavu a slaninu. Vaříme 15 minut. Sebereme pěnu, přidáme slepici, mrkev a cizrnu. Ochutíme a pomalu asi tři hodiny vaříme. Do dalšího hrnce dáme nakrouhané zelí. Když je napůl uvařené, přidáme oškrábané celé brambory. Mezitím připravíme nádivku. Rozšleháme vejce společně s drůbky, přidáme nadrobno pokrájenou šunku, kousek klobásky, nasekaný česnek a strouhanku. Uhněteme tuhou hmotu, z níž vytvoříme krokety nebo kuličky. Přidáme do hrnce s vývarem. Pak vývar procedíme a do polévky přidáme nudle, strouhanku nebo rýži. Nejprve servírujeme maso a klobásky, pak zeleninu a nakonec polévku. Zapíjíme dobrým červeným vínem.


Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz