Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Speciál Costa Blanca  

 

Nebojte se místní kuchyně

 

Na jídle si dávají zdejší obyvatelé zvlášť záležet. Krátce řečeno, je to kuchyně středomořská, zdravá, vyvážená, chutná. Zrozená z moře i země Královnou je tu rýže připravovaná na tisíce různých způsobů, od rýže s mořskými plody a rybami na pobřeží přes rýži s králičím masem a šneky v horských oblastech až po rýži se zeleninou v jižní části provincie. Rýže suchá, černá či mezinárodně proslulá paella, která je díky četným variantám pokaždé jiná, i když základ je vždy stejný. Do tradiční alicantské paelly se nedávají mořské plody, ale králičí a kuřecí maso. Z Elche se do celé oblasti rozšířila rýže zapečená s křupavou kůrčičkou (arroz con costra), jejíž příprava je dost náročná a delikátní. Kromě rýže potřebujete kuře, králíka, klobásky, jelítko, cizrnu a koření. K tomu ještě knedlíčky z vepřového masa a strouhanky, to vše se zaleje rozšlehaným vejcem a zapeče se v troubě. Zelenina se jí čerstvá, vařená, dušená, gratinovaná. Bohatý je výběr ovoce, od prostých jablek a třešní přes citrusové plody až po exotické fíky, datle či granátová jablka. Skvělé jsou zdejší klobásky a výborně tu připravují zvěřinu. Téměř žádný recept se neobejde bez česneku a olivového oleje, časté je použití různých druhů koření a aromatických bylinek. Velmi kvalitní suché plody, jako mandle, lískové oříšky a vlašské ořechy, jsou ceněny zejména v cukrářství a pekařství. Sladkosti jsou tu opravdu sladké, někdy až příliš, za což mohou Arabové. Arabského původu je i turrón, pamlsek z mandlí, medu a cukru, připomínající turecký med. Měkké druhy turrónu, které obsahují navíc čokoládu a ovoce, jsou už vynálezem zcela moderním. Pro Španěly je turrón vánočním cukrovím, ale k dostání je během celého roku. Vinná réva se pěstuje na mnoha místech, nejvíce ceněná vína pocházejí z oblasti kolem města Alicante.

Paella alicantina neboli alicantská paella

400 g rýže, 400 g kuřete, 350 g králíka, petrželka, bobkový list, 3 kuličky pepře, olej, sůl, 2 stroužky česneku, 1 lžíce mleté papriky, 120 g širokých zelených fazolek, 1 rajče, špetka šafránu

Na horkém oleji opékáme kousky kuřete a králíka do zlatova. Přidáme fazolky a po chvíli i nadrobno nakrájené rajče. Pak přidáme mletou papriku, bobkový list, petrželku, pepř a zalijeme vodou (2 l). Až začne voda vřít, přidáme šafrán a osolíme. Za 15 minut přidáme rýži, prvních šest minut vaříme prudkým varem, pak vaříme na malém ohni, až rýže změkne.

Arroz caldoso de salmonetes y calabaza neboli šťavnatá rýže s losůsky a dýní

1/4 kg losůsků, 250 g dýně, 100 g širokých zelených fazolek, 1 feferón, dva stroužky česneku, petrželka, černý pepř, šafrán, olej, sůl, 1 rajče, rýže.

Dýni a zelené fazolky nakrájíme na malé kousky. Na pánvi postupně osmažíme na drobno nakrájený feferón, pak fazolky s dýní, pak losůsky a nakonec rajče. K rajčeti přidáme rýži, feferón, šafrán, česnek a petržel. Zamícháme a přidáme horkou vodu. Když začne voda vřít, přidáme zeleninu a po deseti minutách losůsky. Přidáme malý česnek nakrájený na tenké plátečky.

Rape al "all i pebre" neboli ďas mořský s omáčkou "all i pebre"

4 porce mořského ďasa nebo jiné bílé mořské ryby (ale i kapra), 12 neloupaných mandlí, 3 krajíčky chleba, petržel, 4 stroužky česneku, paprika, olivový olej, sůl, mouka

Na horkém oleji nejprve osmahneme česnek, vyjmeme ho a opečeme chléb a mandle. Pak rybu obalíme v mouce a smažíme na tomtéž oleji. Mezitím smícháme drobně nakrájený česnek, petrželku, posekané mandle, rozdrobený chléb a papriku a směs pak přidáme k rybě. Osolíme, zalijeme vodou a vaříme na mírném ohni asi 15 minut, dokud se voda nevstřebá a omáčka nezhoustne.

Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz