Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Baskicko (País Vasco/Euskadi)

Rozloha 7 234 km²

Počet obyvatel 2 188 985

Hlavní město Vitoria-Gasteiz (242 223 obyv.)

Provincie

Álava
Guipúzcoa
Vizcaya

Úřední jazyk Baskičtina/euskera a španělština

Autonomní statut Prosinec 1979

 

Baskicko omývá na severu Biskajský záliv a sdílí kratičkou hranici s Francií, na východě sousedí s Navarrou, na jihu s Riojou, na západě s Kantábrií a Kastilií-Leónem. Členité pobřeží vytváří velmi atraktivní krajinu, kterou oživují elegantní letoviska a půvabné rybářské vesničky; hornaté vnitrozemí nedosahuje příliš velkých výšek. Je to kraj, v němž se mluví prastarým jazykem euskera, jehož původ není dosud objasněn.

Přestože bylo území Baskicka osídleno v dobách prehistorických, první písemné zmínky o něm se objevují až kolem roku 1200. Římský a muslimský vliv zasáhl jen jeho nejjižnější část, Vizigóti zde založili hrabství akvitánské, které existovalo až do počátků reconquisty. Baskicko bylo střídavě připojováno ke království asturskému, navarrskému a v roce 1200 se defitivně stalo součástí kastilského království. V roce 1700 v době války o dědictví španělské bylo území Baskicka vedle Navarry jediné, které si udrželo svá zvláštní privilegia a své vlastní instituce. Tam někde se možná zrodil jakýsi pocit výjimečnosti, který je u Basků tak silný. V roce 1895 byla založena Baskická národní strana (PNV), která byla stejně jako používání baskičtiny v období frankismu zakázána. Po nastolení demokracie ve Španělska získalo Baskicko velmi brzy autonomii. Baskická teroristická organizace ETA se však s tímto stavem nechce smířit a usiluje násilnou formou o ustavení vlastního státu.

Nenechte si ujít

Baskicko je proslulé svou kuchyní, svými specifickými sporty a soutěžemi (baskická pelota a soutěže ve zvedání kamenů, kácení stromů, atd.), svým folklórem a tradicemi. Atraktivní je pobřeží i vnitrozemí.

San Sebastián/Donostia (elegantní město aristokratického vzezření, moderní bulváry a promenáda, zachovalé historické centrum, zátoka La Concha s hezkou a rozlehlou písčitou pláží, pestrý kulturní život, hospůdky a restaurace s vynikající kuchyní); Zarautz, Getaria, Lekeitio (pitoreskní rybářská městečka s historickými jádry); Bilbao (průmyslové město se zachovalým historickým centrem, Guggenheimovo muzeum moderního umění); Loyola (rodný dům Ignáce z Loyoly a velkolepý barokní kostel); Vitoria-Gasteiz (zachovalé historické centrum města).

 

Články na spanelsko.info

Guggenheimovo muzeum Bilbao

Bilbao

Město vína F O. Gehryho

Baskické gastronomické spolky

Jak si hrají Baskové

Baskicko

 


Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz