Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury


Zajímavé odkazy

E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Komíny na střeše domu La PedreraBarcelonské interiéry

 

Přijedete-li do Barcelony na jeden jediný den, velmi brzy si uvědomíte, že vše stihnout nelze. Při krátké návštěvě vynecháváte především interiéry. Máte-li na toto město alespoň dva dny, situace je hned růžovějši, ale i tak si musíte vybírat. Přijdou si tu na své milovníci umění, historie, ti co jsou spíše na techniku či je zajímají nejrozličnější kuriozity. Z rozsáhlé nabídky barcelonských interiérů uvádíme ty nejzajímavější.

 

Casa Mila neboli La Pedrera (roh Passeig de Gracia a Carrer de Provenza) - jeden z nejemblematičtějších domů architekta Antoni Gaudího. Zpřístupněna je mansarda, kde je umístěna stálá výstava týkající se stavby tohoto domu a byt, včetně původního vybavení, a střešní terasa. Je zařazena na seznamu světového dědictví lidstva UNESCO.
Casa Batlló (Passeig de Gracia 43) - jeden z nejvýstřednějších domů z dílny Antoni Gaudího. Balkony připomínají karnevalové masky, střecha představuje boj sv. Jiří s drakem, interiér se vlní, jako by byl v neustálém pohybu, každý detail je něčím zajímavý.
Dům Batlló Picassovo muzeum (Montcada 15-23) s cennou sbírkou obrazů, kreseb a keramiky především z rané umělcovy tvorby. Info: www.museupicasso.bcn.es.
Nadace Joana Miróa (Montjuic, Avinguda de Miramar) - obrazy, grafiky, nástěnné malby a keramika jednoho z nejvýznamnějších představitelů moderního španělského umění z let 1914 - 1978. Info: www.bcn.fjmiro.es.
Nadace Antoni Tapiese (Aragó 255) - stálá expozice jednoho z nejvýznamnějších současných španělských abstraktních umělců. Info: www.fundaciotapies.org.
Národní muzeum katalánského umění (Montjuic, Palau Nacional) - celkový přehled katalánského umění s ojedinělou sbírkou románského umění, která nemá ve světě obdoby. Info: www.mnac.es.
Muzeum historie města (Plaça del Rei) - muzeum věnované historii Barcelony, římské archeologické vykopávky v podzemí. Info: www.museuhistoria.bcn.es.
Dům-Muzeum Gaudího (Park Güell, Ctra. del Carmel) - v zajímavé sbírce nevelkého rozsahu jsou shromážděny osobní předměty proslulého architekta, jednotlivé kusy mobiliáře, nejrůznější návrhy a projekty.
Dům Batlló Palác katalánské hudby (Amadeu Vives 1) - unikátní interiér této pozoruhodné koncertní budovy, která je dílem secesního autora Lluíse Domenecha i Montanera a který můžete navštívit, aniž byste museli na koncert. Návštěvy po - pá od 10 do 15.30 každou půlhodinu. Info: www.palaumusica.org.
Muzeum vědy (Teodor Roviralta 55) - zajímavé muzeum, kde vlastním experimentováním proniknete do tajů různých vědních oborů (optiky, mechaniky, informatiky, atd.).
Muzeum FC Barcelony (Arístides Maillol - Stadión Camp Nou, vstup č. 9) - vše o FC Barcelona. Info: www.fcbarcelona.com.
Muzeum hracích automatů (Parque de Atracciones del Tibidabo) - automatické hračky lidských nebo zvířecích figurek v hezké secesní budově v zábavním parku na Tibidabu.
Námořní muzeum (Av. de les Drassanes) - impozantní gotický komplex bývalých loděnic skrývá muzeum námořní historie, jehož chloubou je vedle starých námořních map, modelů lodí a námořních přístrojů přesná kopie královské galéry, které velel don Juan de Austria v proslulé bitvě u Lepanta (1517) proti Turkům, jíž se zúčastnil i Cervantes. Info: www.mmb.cat.
Muzeum parfémů (Passeig de Gràcia 39) - kuriózní sbírka představující dějiny a rozvoj kosmetiky a parfémů, od prehistorických nálezů a řeckých keramických lahviček a římského skla až po esence užívané v 17. a 18. století.
Muzeum pohřebních vozů (Sancho de Avila 2) - další z kuriózních muzeí, které najdete v podzemí městského krematoria. Vedle koňských a nákladních pohřebních vozů z 19. a 20. století zde najdete nejroztodivnější předměty, které sloužily k pohřbívání.

 

Text a foto: Miluše Válková


Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz