Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
Autopůjčovny

Levně a spolehlivě s Rentalcars


Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Baleárské ostrovy (Illes Balears)

Rozloha 4 992 km²

Počet obyvatel 1 103 442

Hlavní město Palma de Mallorca (407 648 obyv.)

Mallorca
Menorca
Ibiza
Formentera
Cabrera

Autonomní statut 25. únor 1983

Baleárské ostrovy se nacházejí v západním Středomoří, tvoří je pět ostrovů a několik ostrůvků. Mluví se zde baleársky, což je jazyk, který je pokládán za odnož katalánštiny. Přes 300 slunečných dnů v roce, atraktivní krajina ve vnitrozemí, nádherné pláže, pohostinnost zdejších obyvatel, To jsou hlavní faktory nesmírného rozvoje cestovního ruchu.

Pozůstatky megalitických památek dokazují, že lidé tu žili od nepaměti, ze známých civilizací se na Mallorce vystřídali Féničané, Řekové, Kartaginci, Římané, Vandalové, Bizantinci, Vizigóti a muslimové. Po pádu cordobského chalífátu tu vzniklo samostatné království (taifa). V roce 1229 dobyl království Mallorca, které zahrnovalo celé baleárské souostroví, Rousillon, Sardinii, Montpellier, Jaime I. Aragonský. Válka o dědictví španělské na začátku 18. století však měla neblahé důsledky. Mallorca se utrechtským mírem stala součástí Anglie a pod anglickou vlajkou zůstala vyjma dvou krátkých období až do roku 1802, kdy byla vrácena Španělsku. V 15. a 16. století byla především Ibiza a Formentera vystavena útokům pirátů a z této doby pocházejí různé obranné prvky (hradby, kostely připomínající pevnosti), které měly tyto útoky odrazit.

 

Nenechte si ujít

Mallorca (pláže, vesničky ve vnitrozemí, památky hlavního města); Menorca (pláže a plážičky, potápění, město Mahon); Ibiza (pláže, města Eivissa, její památky a noční život, Sant Antoni, rybářský přístav Santa Eulalia, vesničky Sant Antoni de Portmani a Sant Antoni Abad, Sant Josep a jeho kostel); Formentera (pláže, San Francisco Javier s kostelem-pevností, La Mola s kostelem del Pilar); Cabrera (chráněná krajinná oblast).

 

Články na spanelsko.info

Ostrov pro pány i kmány

Torrent de Pareis: Dar obrovy sekery

Ďábelské silnice

Co ochutnat na Mallorce

Palma de Mallorca

 Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz