Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury




E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


DOBROU CHUŤ

Avocado

Plody nejčastěji podobné hrušce a také jejich chuť daly základ českému botanickému názvu hruškovec přelahodný (Persea gratissima, Persea americana). Ten se však nevžil a dnes všichni používáme mezinárodně známý název avocado, Do Evropy ho dovezli z Nového světa Španělé a dnes se tato stále zelená vavřínovitá rostlina, která např. ve střední Americe dosahuje výšky až dvaceti metrů, pěstuje ve všech tropických a subtropických zemích. Do střední Evropy se avocado dováží především z Izraele a zemí kolem Středozemního moře.

Plody, většinou hruškovitého tvaru, ale i kulaté, barvy zelené až nafialovělé, s velkou peckou, jsou považovány za nejkvalitnější salátové ovoce, často připravované jako zelenina. Vyznačují se mimořádně vysokým obsahem tuku - od dvaceti do třiceti procent. Jde však o nenasycené mastné kyseliny, které příznivě ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi. Bílá až zelená dužina obsahuje vitamíny B a E a na čtrnáct minerálních látek, z nichž jsou nedůležitější draslík, fosfor, vápník a železo.

Avocado se konzumuje syrové. Plod je nejprve třeba po délce rozkrojit, vyjmout pecku, případně pokapat citrónem. Je možné ho použít jako předkrm, jako přílohu k masu či do různých salátů. Lze z něj připravovat nejrůznější pomazánky. Jsou však chutné i pouze osolené a opepřené.

 

Avocada s grapefruitem

2 avocada, 1 velký grapefruit, listy hlávkového salátu. Zálivka: olej, ocet, mletý pepř, sůl

 

Avocada rozkrojíme podélně na půlky, oloupeme, odstraníme pecky. Položíme je na listy hlávkového salátu, obložíme je kousky oloupaného grapefruitu, přelijeme zálivkou a ihned podáváme.

 

Avocada plněná krabím masem

2 velká avocada, 1 konzerva krabího masa, šťáva z jednoho citrónu, 3 řapíky celeru, 4 olivy, sůl, listy hlávkového salátu. Zálivka: 3 lžíce octa, 6 lžic oleje, 2 lžičky hořčice, mletý pepř, sůl.

 

Avocada rozkrojíme podélně na půlky, pecky odstraníme, avocada oloupeme, osolíme a pokapeme citrónovou šťávou. Naplníme je drobně nakrájeným krabím masem a dobře vychladíme. Před podáváním urovnáme na dezertní talířky listy hlávkového salátu a drobně nakrájené řapíky celeru, položíme na ně avocada, do jejich středu vložíme olivy a vše pokapeme zálivkou.
Zálivka: V octě rozpustíme sůl, přidáme pepř a promícháme s hořčicí. Po kapkách všleháme olej a zálivku ihned použijeme.


Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz