Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Asturie (Principado de Asturias)

Rozloha 10 604 km²

Počet obyvatel 1 061 756

Hlavní město Oviedo (225 973 obyv.)

Provincie

Asturias

Autonomní statut 11. leden 1982

 

Asturie je na severu omývána Biskajským zálivem a z jihu obklopena vysokými horami Kantaberského masívu, jehož součástí je chráněná krajinná oblast Somiedo a národní park Picos de Europa. Krajina, která je díky dostatečným srážkám zelená i v létě, je jednou z nejkrásnějších z celého Španělska. Najdete tu vsoké hory, hluboká údolí s průzračnými říčkami a potůčky, soutěsky, jeskyně, Na pobřeží jsou roztroušeny malé rybářské přístavy, mezi nimiž se táhnou pláže písčité i oblázkové. Koupání je spíše pro otužilce. Voda i v nejparnějších dnech málokdy překročí 20 °C.

O osídlení tohoto území v dobách prehistorických svědčí dolmeny i jeskynní nástěnné malby. Kraj to byl vždycky dost nepřístupný, o čemž se přesvědčili Římané, jímž se podařilo podrobit si kantaberské a asturské kmeny až po deseti letech neustálých bojů. Římany vystřídali Vizigóti, kteří dokázali ochránit své panství před muslimskou invazí. Právě zde v legendární bitvě u Covadongy v roce 722 zasadilo křesťanské vojsko v čele s Donem Pelayem Maurům první porážku. Pelayo je považován za prvního krále a Asturie za nejstarší království, jehož součástí se s postupem reconquisty stala Galicie, León, Portugalsko a Kastilie. V 10. století dvůr asturských panovníků přesídlil z Ovieda do Leónu, vzniká království leónské (Galicie, Asturias, León), které se v 11. století spojuje s Kastilií v království kastilsko-leónské.

V roce 1388 se v rámci tohoto království ustavilo tzv. Principado. Titul Príncipe de Asturias (Princ asturský) patří od té doby až do současnosti následníkovi krále. Během 16. a 17. století Asturie do významných událostí španělských dějin nezasáhla. V 19. století stála v čele bojů proti Napoleonovi.

Nenechte si ujít

Kromě významných památek asturského prerománského umění je Asturie proslulá svými zvyky, originálním folklorem a lidovými slavnostmi. Také tradiční řemeslo tu má své významné místo.

Oviedo (významné prerománské památky Cámara Santa a kostel de Santullano, gotická katedrála); chráněná krajinná oblst Somiedo; Cangas de Onís (první hlavní město aturského království, římský most, pod nímž visí asturský kříž); Covadonga (místo legendární bitvy dona Pelaya s Maury s hrobem dona Pelaya a klášterem San Fernando); pěší výlet Puente Poncebos, jedno z nejkrásnějších míst Picos de Europa přes soutěsku Garganta Divina do Caínu; kraj Taramundi; průsmyk Pajares; Gijón (pláže, rybářská čtvrt Cimadevilla, staré město s jeho příkrými uličkami a hospůdkami); Candás a Luanco (malebné pobřežní vesnice), Salinas (letovisko); Cudillero (rybářský přístav a skvělé restaurace); Luarca (rybářský přístav, úzké uličky)...

 

Články na spanelsko.info

Picos de Europa: ráj pro horolezce, turisty i speleology

 


Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz