Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
E-mail

Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Aragon (Aragón)

Rozloha 47 720 km²

Počet obyvatel 1 325 385

Hlavní město Zaragoza (679 624 obyv.)

Provincie

Huesca
Teruel
Zaragoza

Autonomní statut 10. srpen 1982

 

Aragon charakterizují tři krajinné celky. Na severu tvoří přirozenou hranici Pyreneje, které jsou v této aragonské části nejvyšší (Pico de Aneto 3404 m), do jižní části zasahuje Iberský masív s jeho nejvyšším pohořím Moncayo a mezi těmito dvěma horskými hradbamí leží údolí řeky Ebro. Stejné kontrasty jako krajina vykazuje i podnebí. Horské je chladné a vlhké, v údolí je klima mírné.

Historie Aragonu se začíná psát ve středověku, kdy se od pamplonského království odtrhlo aragonské hrabství, které se v roce 1035 stalo královstvím. Sňatkem katalánského hraběte Ramóna Berenguera IV. s Petronilou, dcerou aragonského krále Ramira, se aragonské království a katalánská hrabství spojila pod názvem Koruna aragonská a začíná jejich společná historie. Sňatkem Isabely Kastilské a Ferdinanda Aragonského, budoucích katolických králů, byl dán základ k pozdějšímu sjednocení celého Španělska.

Nenechte si ujít

Albarracín (zachovalé středověké městečko, římský viadukt, maurské stavby, lidová architektura, katedrála, barokní stavby, v blízkosti prehistorické malby); Calatayud (mudejarské stavby); Fuendetodos (rodný dům Franciska Goyi); Loarre (trosky hradu aragonských králů); Národní park Ordesa y Monte Perdido v Pyrenejích; údolí Anso y Hecho (venkovská lidová architektura - kamenné domky s břidlicovými střechami); San Juan de la Peña (klášter); Teruel (město mudejarských památek); Zaragoza (katedrála San Salvador, bazilika Santa María del Pilar, šlechtické paláce, muslimský palác La Aljafería)...

 

Články na spanelsko.info

Milenci z Teruelu: oživlá tradice

Pohlednice z Albarracínu

Pohlednice z Teruelu

Toulky krajem Maestrozgo

 

Zpět


Všeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz