Titulní strana

Menu

Všeobecné
informace

Geografie

Hospodářství

Historie

Umění

Gastronomie

Slavnosti

Muzea

Regiony

Literatura

Slovníček

Cestovní kanceláře
a agentury
Autopůjčovny

Levně a spolehlivě s Rentalcars


Počasí

Fotogalerie

Archív článků

Archív receptů

Speciály


Andalusie (Andalucía)

Rozloha 87 595 km²

Počet obyvatel 8 402 305

Hlavní město Sevilla (702 355 obyv.)

Provincie

Almería
Cádiz
Córdoba
Costa del SolGranada
Huelva
Jaén
Málaga
www.malagacar.comSevilla

Autonomní statut 30. prosinec 1981

 

Andalusie zaujímá jižní část Pyrenejského poloostrova. Přirozenou severní hranici tvoří horský hřeben Sierra Morena, která k jihu spadá do zeleného údolí řeky Guadalquivir, při jehož deltě se nachází Coto de Doñana, jediný národní park na území Andalusie. Je tvořen systémem pramenů, potoků a bažin, plážemi, dunami, pahorky a křovisky, které poskytují útočiště četným druhům vodního ptactva a dravců. Jižní část podél pobřeží je vyplněna pásmem horských hřbetů Bétického masívu (Cordilleras Béticas), který se na západě v pohoří Sierra Nevada zvedá do výšky 3 478 m (Mulhacén). 812 km dlouhé pobřeží je omýváno Atlantikem a Středozemním mořem, které se setkávají u Tarifského mysu. Na západ až k portugalské hranici se táhne divočejší a dosud nepřelidněné pobřeží s dlouhými plážemi a bílým pískem zvané Costa de la Luz, východním směrem na sebe navazují jednotlivé části pobřeží středomořského. Costa del Sol s největšími turistickými letovisky (Marbella, Fuengirola, Torremolinos, Benalmádena) a písčitými i oblázkovými plážemi přechází za Málagou v Costa Tropical s malými písčitými i plážemi oddělenými od sebe skalními útesy. Pobřeží Costa de Almería kolem mysu Cabo de Gata je tvořeno skalními útesy a oblázkovými plážemi střídajícími se s pásy pouštního písku navátého z vnitrozemí.

Andalusii charakterizuje suché a teplé podnebí. V zimě se průměrná teplota pohybuje kolem 16 °C, letní měsíce bývají velmi horké. Statistika hovoří o 3000 hodinách slunečního svitu za rok, nejvíce prší od října do dubna, v horách Sierra Morena a Sierra Nevada jde o srážky sněhové. V letních měsících mívá voda na středomořském pobřeží až 27 °C, v červnu a září však bývá dost studená. Koupání na atlantském pobřeží je spíše pro otužilce. Teplota vody se nad 20 °C vyšplhá málokdy.

I když se na území dnešní Andalusie vystřídaly nejrůznější civilizace, největší její sláva je spjata s muslimskou érou, která trvala osm století. Andalusie, tehdy Al-Andalus, byla nejprve součástí damašského chalífátu, v roce 756 zakládá Abdurrahmán I. z dynastie Umajjovců córdobský emirát, v roce 929 se Abdurráhmanovi III. podařilo území ovládané muslimy sjednotit a prohlašuje se chalífou. Během tohoto období dochází k obrovskému hospodářskému a kulturnímu rozkvětu, které za sebou zanechalo córdobskou mešitu a další historické památky, za nimiž se do Andalusie jezdí. Chalífát se v 11. století rozpadá na malá království zvaná taifas a velká muslimská říše pomalu spěje ke svému konci. Křesťany, které jen na čas zastavili Almoravidé a posléze Almohadé (fanatické muslimské severoafrické kmeny) dobývají jedno území za druhým. Ve 13. století je v rukou muslimů jen granadské království. Vládne v něm dynastie Násrovců, kteří se zapsali do dějin především stavbou Alhambry, nádherného komplexu paláců, opevnění a lázní, s přilehlými zahradami Generalife. V lednu 1492 poslední maurská bašta padla po dvouletém obléhání do rukou katolických králů.

V témže roce byla objevena Amerika a do země začalo z nových kolonií proudit nesmírné bohatství. Z této události těžila především Sevilla, která se stala doslova překladištěm zboží z kolonií a Evropy. V 16. století byla Sevilla nejbohatším městem Evropy, což se odrazilo i na rozvoji kultury a umění. Sevillská katedrála se pyšní nejen svou velikostí, ale i uměleckým skvosty, které skrývá její interiér. V Seville pracujovali nejlepší umělci té doby: malíři Murillo, Zurbarán, Valdés Leal a Velázquez, řezbářský mistr Mateo Alemán a mnozí další.

Nenechte si ujít

Andalusie je pro turistu jednou z nejatraktivnějších oblastí Španělska, jejíž návštěvu je třeba si dobře naplánovat, protože vše stihnout nelze. Vedle tak výjimečných měst, jako je Granada, Sevilla a Córdoba, nabízí celou řadu dalších míst, která stojí za vidění. Taky nefalšované flamenco a býčí zápasy.

Provincie Málaga

Costa del Sol s letovisky Benalmádena, Torremolinos, Fuengirola, Marbella; správní centrum Málaga (maurská pevnost Alcazaba, mudejarský kostel San Juan, renesanční katedrála, lidové hospůdky); bílé maurské vesničky Casares, Mijas, Coín, Grazalema, Frigiliana; romantická Ronda v nádherné horské krajině; mudejarská a renesanční Antequera s proslulými dolmeny Menga a Viera a nedalekým El Torcal (chráněná přírodní rezervace El Torcal s bizarními vápencovými útvary)...

Provincie Granada

Správní centrum Granada (Alhambra s Generalife, katedrála, královská kaple, stará maurská čtvrt Albaicín); Costa Tropical (Almuñecar, Motril); Sierra Nevada; oblast Las Alpujarras mezi jižními svahy Sierry Nevady a pobřežními horami (kouzelné vesničky Lanjarón, Pampaneira, Bubión, Capileira, Trevélez...); Guadix (jeskynní obydlí)

Provincie Almería

Costa de Almería a přírodní rezervace Cabo de Gata; správní centrum Almería; Tabernas a Sorbas uprostřed pouštní krajiny.

Provincie Jaén

Správní centrum Jaén (maurské uličky, arabské lázně, renesanční katedrála); Ubeda a Baeza (renesanční skvosty); přírodní rezervace Sierra de Cazorla.

Provincie Córdoba

Córdoba (mešita s gotickou katedrálou, alcázar, uličky a patia); Medina Azahara (pozůstatky letního sídla chalífa Abdurrahmana III.); Montilla (centrum známé vinařské oblasti).

Provincie Sevilla

Sevilla (katedrála s Giraldou, alcázar, Pilátův palác. Park Marie Luisy, čtvrt Triana, uličky a hospůdky v někdejší židovské čtvrti Santa Cruz, pěší nákupní zóna s uličkou Sierpes... ); Itálica (římské vykopávky); Národní park Doñana zasahující sem z provincie Huelva se vstupem v Acebuche.

Provincie Huelva

Costa de la Luz (Matalascañas); Národní park Doñana (mokřiny, pohyblivé písečné duny, více než 150 druhů ptactva, největší hnízdiště plameňáků, četné druhy savců, např. rys divoký, ) se vstupem ve vesničce Rocío.

Provincie Cádiz

Cádiz (správní centrum s katedrálou a dalšími kostely, slavný karneval v únoru); Costa de la Luz (Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, ráj surfařů Tarifa); oblast sherry (jerez) mezi Jerez de la Frontera (chov ušlechtilých koní a proslulá andaluská jezdecká škola), El Puerto de Santa María a Sanlúcar de Barameda; přírodní rezervace Sierra de Grazalema (korkové duby, borovice, pinie a španělské jedle "pinsapo") s bílými vesničkami Grazalema, Olvera, Zahara de la Sierra, Arcos de la Frontera.


Články

Šunky z Trevélez

Andalusie - kraj překvapivých kontrastů

Na svatého Michala v Torremolinos

Jak tančí andaluští koně

Bílá je barva andaluských vesnic

Sherry - Víno, které proslavili piráti

Jeskynní obydlí v Guadixu

Poušť Tabernas a Mini Hollywood

Pohlednice - Mojácar

Přírodní park Cabo de Gata

K přehradám řeky Guadalhorce

Córdoba

Córdobské dvory, dvorky, dvorečky

Antequera - srdce Andalusie

 

ZpětVšeobecné informace Geografie Hospodářství Historie Umění Gastronomie Slavnosti Muzea Regiony Literatura Slovníček
Cestovní kanceláře a agentury Počasí Fotogalerie Archív článků Archív receptů Speciály

Kontakt: Iberkontakt, Mladenovova 3232, 143 00 Praha 4

kontaktní e-mail

Copyright © 2002-2017 Iberkontakt

NAVRCHOLU.cz